Budowa domu jednorodzinnego lub budynku użyteczności publicznej wiąże się z koniecznością przygotowania placu budowy. Bez odpowiedniego zaplecza budowlanego nie może bowiem rozpocząć się żadna inwestycja, a uzyskanie pozwolenia na budowę i zakup dziennika to nie wszystko. O czym należy pamiętać? Do czego przystąpić w pierwszej kolejności i dlaczego tak ważne jest przygotowanie zaplecza, o które może zatroszczyć się firma Momar z Tczewa?

Przygotowanie placu budowy

Przygotowanie placu budowy należy rozpocząć od jego ogrodzenia. Ze względów bezpieczeństwa, jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Pozwoli to nie tylko na jasne wydzielenie terenu, ale również na spokojną pracę. Warto pamiętać, że ogrodzenie powinno znaleźć się w odpowiedniej odległości od budynku, wynoszącej 1/10 jego wysokości. Dzięki temu strącone z drugiego piętra narzędzia nie zrobią krzywdy przypadkowemu przechodniowi. Na ogrodzeniu musi zawisnąć również tablica ze szczegółami dotyczącymi inwestycji, a także tabliczka, która poinformuje nieupoważnionych o tym, że nie powinni pojawić się na placu budowy.

Nie można zapomnieć również o tym, że na placu budowy często będą pojawiać się ciężkie maszyn, takie jak koparka, dźwig czy żuraw samojezdny. W związku z tym należy zatroszczyć się o wygodny i dobrze oznaczony dojazd, a także miejsca postojowe. A skoro już o sieci komunikacyjnej na placu budowy mowa, to obowiązkowo trzeba wyznaczyć również drogi pożarowe. Z uwagi na to, że prace budowlane nierzadko trwają do późnych godzin wieczornych, pracownikom należy zapewnić również oświetlenie, które zapewni komfortowe wykonywanie obowiązków. Robotnicy będą potrzebować również zaplecza sanitarnego. Jak je zorganizować?

Jak zorganizować zaplecze budowy?

Zaplecze budowy to miejsce, w którym pracownicy mogą zostawić swoje rzeczy, przebrać się w ubrania robocze, zrobić przerwę i zjeść posiłek. W tym celu najlepiej postawić kontener socjalny, który uchroni przed deszczem i zimnym, a jednocześnie będzie można łatwo go zdemontować. Organizacją zaplecza budowy może zająć się firma świadcząca usługi dźwigowo-transportowe Momar, która dostarczy kontener na miejsce i postawi go na placu budowy. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w województwie pomorskim, ale działa na terenie całego kraju, służąc pomocą  już od 2002 roku, zapewniając wsparcie na każdym etapie współpracy.

Wszystkim osobom przebywającym na budowie należy zapewnić dostęp do toalety. Aby jednak uniknąć konieczności podłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej już teraz, najlepiej jest postawić toitoi, czyli przenośną toaletę, którą będzie można opróżnić i zlikwidować w dowolnym momencie. Jak widać, organizacja placu budowy, a przede wszystkim przygotowanie zaplecza socjalnego, wymaga uwzględnienia wielu czynników, które będą miały wpływ na to, czy inwestycja będzie przebiegać zgodnie z planem, ale przede wszystkim na warunki i komfort pracy.