Zanim rozpoczniesz budowę warto skonsultować tę decyzję z doświadczonym geotechnikiem, który wykona badania gruntu. Są one ważną wskazówką dla architekta oraz  wykonawców, którzy odpowiednio dostosują projekt oraz materiały, do warunków na działce budowlanej. Sprawdź, dlaczego badanie gruntu, choć nieobowiązkowe, jest tak ważnym etapem przygotowania do budowy inwestycji.

Prawne aspekty badania gruntu

Badanie gruntu zgodnie z polskim prawem budowlanym zazwyczaj nie jest obowiązkowe – wyjątek stanowią sytuacje, gdy planujesz postawić dom stanąć na terenie o trudnej lub skomplikowanej strukturze geologicznej. Warto jednak je wykonać, nawet jeśli architekt, któremu zlecisz projekt budynku nie uzna tego za konieczne – często organy wydające pozwolenia na budowę proszą o załączenie opinii geodety, w tym sprawozdania z ekspertyzy gruntu.

Aby uniknąć przedłużania procesu budowy i wprowadzania poprawek w gotowym już projekcie, najlepiej przed zleceniem projektu skorzystać z usług geotechnika lub geologa z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Fachowiec taki m.in. zbada strukturę gruntu, sprawdzi aktualny poziom wód gruntowych i ustali, jak bardzo może się on podnieść.

Jakie warunki gruntowe są optymalne?

Najkorzystniejsze warunki gruntowe występują wtedy, gdy nie ma zagrożenia wodami gruntowymi. Aby tak było, ich zwierciadło musi znajdować się poniżej projektowanego poziomu posadowienia fundamentów. W warunkach prostych – bo tak inaczej nazywamy warunki najlepsze do budowy inwestycji, grunt jest nośny, a jego warstwy są ułożone równolegle do powierzchni terenu.

Jeśli warstwy wodonośne położne są dość płytko, a grunt ma niską przepuszczalność, podczas ulewnych deszczy może dochodzić do zalania działki, a co za tym idzie dostawania się wody do piwnicy i garażu. Można tego uniknąć, zlecając specjalistyczne badania gruntu jeszcze przed stworzeniem projektu budynku – architekt uwzględni w nim wtedy niezbędne prace geotechniczne oraz rozwiązania budowlane, pozwalające zabezpieczyć dom przed zalaniem.

Geotechnik, czy geolog – komu zlecić badanie?

Badanie gruntu można powierzyć geotechnikowi lub geologowi, posiadającym uprawnienia geologiczno-inżynierskie. Uprawnienia te pozwalają specjalistom na badanie gruntu oraz wystawianie ekspertyz geotechnicznych w przypadku budynków I lub II kategorii geotechnicznej. W przypadku budynków III kategorii konieczne jest skorzystanie z usług geotechnika.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc korzystanie z usług zakładu geodezyjnego zatrudniającego doświadczonych geologów oraz geotechników – firmą taką jest na przykład Zakład Usług Geologiczno-Geotechnicznych Andrzeja Kadłubowskiego.

Sporządzona na podstawie wyników badań ekspertyza geotechniczna to dokument przydatny zarówno dla architekta, który będzie projektował dom od podstaw, jak i dokonywał adaptacji projektu katalogowego. Dzięki znajomości specyfiki gruntu może on zaplanować najlepszy sposób posadowienia budynku oraz wybrać rodzaj fundamentów będzie odpowiedni dla danego gruntu.