Płazy, czyli masywne prostokątne bale, to elementy charakterystyczne dla budownictwa podhalańskiego. Właściwie zabezpieczone mogą służyć długie lata w nienagannym stanie. Jeżeli zależy Ci na funkcjonalnych, a zarazem estetycznych rozwiązaniach architektonicznych, sprawdź, jakie zalety niesie za sobą budowa domu z płazów. Co warto wiedzieć na temat tych unikatowych elementów budowlanych?
Drewniane płazy – co to jest?
Płazy to elementy powstałe wskutek przecięcia pni wzdłuż rdzenia. Bale, podobnie jak pnie, są zbieżne, mają dwie strony (prawą i lewą) oraz dwa końce. Jak zauważa specjalista z tartaku Trans-Trak, ułożenie belek do równego poziomu jest wymagające, zważywszy na ich grubsze i cieńsze zakończenie. Najbardziej preferowaną grubością płazów jest 18-20 mm, przy czym belki powinny być możliwie najdłuższe. Warto przy tym zaznaczyć, że nowo wykonane płazy powinni być sezonowane przez co najmniej 24 miesiące w kontrolowanych warunkach i zachowaniem odpowiedniej temperatury. Polscy klienci najczęściej wybierają elementy wykonane z drewna świerkowego bądź jodłowego. Oczywiście, przed zakupem warto upewnić się, czy materiał został zabezpieczony preparatami ochronnymi.
Płazy drewniane – zalety
Belki na ściany, więźbę i strop, są przygotowywane u wykonawcy, co znacznie przyspiesza proces budowlany. Płazy są cenione zarówno za piękny wygląd i absolutną unikatowość wzorniczą, ale też właściwości izolacyjne. W celu uzyskania jeszcze lepszych parametrów cieplnych zaleca się stosowanie dodatkowego wypełnienia, np. pianki poliuretanowej. Odpowiednio zabezpieczona płaza stanowi doskonałą barierę przed skrajnymi temperaturami.