Płyty wiórowe to jedne z najczęściej i najchętniej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie i pracach wykończeniowych. Płyty OSB od lat wykorzystywane są przy wykańczaniu ścian, schodów czy podłóg. Od pewnego czasu mają jednak poważnego konkurenta. Czym charakteryzują się płyty OSB, a czym płyty MFP. Jakie są ich zalety? Kiedy to płyta MFP sprawdzi się znacznie lepiej?

Charakterystyka płyt OSB i MFP 

Nazwa skrótu OSB pochodzi od słów oriented strand board oznaczającego, że w skład płyty wchodzą wióry drzewne ułożone w jednym, ściśle określonym kierunku. Wióry pochodzą zwykle z drzew świerkowych bądź sosnowych i zostają sprasowane pod ciśnieniem, a następnie sklejone za pomocą syntetycznej żywicy lub kleju poliuretanowego. Płyty OSB można podzielić na 4 kategorie, gdzie każda oznaczana jest kolejno cyfrą od 1 do 4. Płyty różnią się między sobą wielkością i gęstością wiórów oraz zastosowanym spoiwem. Do spojenia wiórów w płytach OSB1 i OSB2 wykorzystuje się żywicę formaldehydowo-mocznikową, a w płytach OSB3 i OSB4 żywicę melaminowo-uretanową i klej poliuretanowy. Na rynku dostępne są również płyty OSB STOP FIRE, które są całkowicie ognioodporne. 

Rozwinięcie skrótu MFP to MultiFunktionsPlatte i wskazuje na możliwość różnorodnego wykorzystania materiału. Płyty MFP mogą do złudzenia przypominać swojego poprzednika. Produkowane są ze sprasowanych i spojonych wiórów drzewnych. Charakteryzują się zwartą i jednorodną strukturą, a ułożenie wiórów jest wielokierunkowe

Jakie są zalety płyt OSB i MFP?

Płyty OSB cechują się przystępną ceną, stabilnością kształtu, prostym montażem i łatwością w docinaniu. Ponadto pozwalają na szybkie przekształcenie przestrzeni i sprawną zmianę układu pomieszczeń. Odznaczają się niewielką podatnością na wilgoć, a ryzyko pęcznienia jest zminimalizowane. Płyty OSB nie wymagają okresowej konserwacji i mogą być z powodzeniem eksploatowane przez długie lata. Z kolei płyty MFP charakteryzują się szlifowaną, gładką powierzchnią. Są odporne na działanie wilgoci, posiadają dobrą izolację akustyczną oraz termiczną. W Bielsku-Białej płyty OSB oraz MFP kupisz w Hurtowni Materiałów Budowlanych Sinus.   

Gdzie wykorzystywane są płyty OSB, a gdzie MFP? 

Chociaż płyty OSB i MFP są do siebie bardzo podobne i posiadają zbliżone właściwości, nie zawsze można stosować je wymiennie. Płyty MFP posiadają lepsze właściwości antyogniowe i większą odporność na wilgoć. Z tego względu zdecydowanie lepiej sprawdzą się w zewnętrznych instalacjach. Z kolei płyty OSB chętniej wykorzystywane są jako materiał konstrukcyjny dachów, domów konstruowanych metodą szkieletową. To także doskonały produkt do poszycia podkładów stropów i podłóg. Warto zaznaczyć, że oba rodzaje płyt mogą zostać wykończone tapetami. Jednak ze względu na gładką powierzchnię, pod warstwy farby, lepiej wybrać płyty MFP.