Płyty granitowe to obok kostki granitowej oraz bruku najpopularniejsze materiały do aranżowania ogrodów. Tworzy się z nich podjazdy, obejścia wokół domów, ścieżki ogrodowe, a także piękne tarasy. Rodzajów płyt granitowych jest zaś bardzo wiele. Polecane są m.in. systemy bezfugowe. Inwestorzy indywidualni są również zainteresowani płytami polerowanymi. Poznaj zalety modnego granitu.

Jakie konstrukcje tworzy się z płyt granitowych

Płyty granitowe dla ogrodów różnią się od granitu wykorzystywanego do tworzenia blatów kuchennych, obudów kominkowych czy też podłóg. Płyt tych nie należy mylić też z kostkami granitowymi. Są od nich znacznie cieńsze oraz większe. Ich producenci produkują je w wersjach wielkoformatowych tafli lub też podłużnych deseczek. Ich montaż nie różni się jednak od standardowych prac brukarskich. Nie wymagają one klejenia oraz tworzenia fug. Układa się je na trawie, podbudowie piaskowej lub żwirowej czy też na wylewce betonowej.

Jakie konstrukcje tworzy się zaś z płyt granitowych? Można z nich przygotować piękne podjazdy, schody przed domem, ścieżki ogrodowe, taras, wykończenie wokół basenów i altan, a także podłoże dla ogrodów zimowych. Pamiętać jednak należy o tym, że płyty granitowe najlepiej pasują w ogrodach nowoczesnych i przy modernistycznych budynkach. Świetnie sprawdzają się też jako aranżacje w stylu industrialnym, awangardowym czy rustykalnym – płytki mogą imitować wygląd drewna.

W przypadku klasycznych i dworskich ogrodów lepiej stawiać zaś na kostki granitowe lub brukowe. Najpiękniejsze pomaga dobrać firma ALBRUK, która błyskawicznie wykonuje powierzone zadania.

Zalety płyt granitowych w ogrodach

Płyty granitowe są tak cenione przez inwestorów ze względu na swój niepowtarzalny design. Przypominają one płyty stosowane we wnętrzach budynków. Gwarantują nowoczesną aranżację jak z modnych katalogów ogrodowych. Płyty mogą być szare, czarne, brązowe, kremowe, białe, grafitowe, zielone – występują w niemalże każdym kolorze wraz z różnymi ozdobnymi smugami, punkcikami oraz z cieniowaniem. Podkreślić warto również to, że mogą być wielkoformatowe kwadratowe, jak i podłużne, często imitując wygląd drewna. Faktura ich również jest różnorodna. Spotkać można płyty granitowe szorowane, płomieniowane, chropowate, a także polerowane (na wysoki połysk lub w półmacie).

Estetyka to jedna z wielu zalet płyt granitowych. Uwagę należy zwrócić też na wysokie parametry techniczne. Dzięki nim płyty wytrzymują długie lata bez uszkodzeń, a także konserwacji. Są one bowiem:

  • hydrofobowe,
  • przeciwpoślizgowe,
  • odporne na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, pęknięcia itp.),
  • odporne na ataki insektów,
  • odporne na mróz i wysokie temperatury,
  • odporne na ścieranie,
  • odporne na blaknięcie (promieniowanie UV).

Dodatkowo wyróżniają się prostym montażem i wysoką stabilnością. Konstrukcja nie ulega przemieszczeniom oraz odkształceniom. Cena montażu jest niska, a same płyty z roku na rok tanieją. Dzieje się tak dzięki dużemu popytowi.