Studnie głębinowe to ujęcia wody, które idealnie sprawdzają się na wsi, na działce rekreacyjnej i wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągów. Warto dobrze przemyśleć jej wykonanie, oszacować koszty i dowiedzieć się, co będzie potrzebne do jej wykonania. Dlatego najlepiej skorzystać z usług firmy, która zajmie się tym tematem od początku do końca.

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia to najczęściej pionowe ujęcie wód podziemnych, które jest wykopanym bądź wierconym otworem, który służy do poboru lub chłonięcia wody. Studnia głębinowa jest nazywana również studnią wierconą lub rurową. Jej drążenie odbywa się za pomocą wiertnicy. Woda ze studni jest pobierana dzięki zestawowi hydroforowemu, który składa się z pompy, sterownika oraz zbiornika ciśnieniowego, a dobierany jest w zależności od przeznaczenia wody.

Zadaniem pompy jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody. Woda pobierana ze studni powinna być uzdatniana. Jest to konieczne ze względu na występujące w niej zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. Filtracja może przebiegać całościowo albo częściowo za pomocą filtrów, które są montowane w różnych miejscach studni.

Jeśli studnia głębinowa sąsiaduje z instalacją wodociągową, wówczas należy zadbać o to, by woda ze studni nie dostała się do wodociągów. Pomocne w tym jest zamontowanie zawory antyskażeniowego czy też instalacji dualnej.

Na jaką głębokość wiercić studnie?

Przed wykonaniem odwiertu pod studnię głębinową należy przede wszystkim wykonać badania geologiczne, które służą rozpoznaniu budowy geologicznej i ocenie warunków hydrogeologicznych terenu, na którym ma powstać studnia. Dzięki temu łatwiej określić głębokość odwiertu, jak też dobrać parametry potrzebnych narzędzi: długość filtra i głębokość jego posadowienia oraz średnicę rur.

Studnia powinna powstać z dala od źródeł zanieczyszczeń i z zachowaniem odpowiedniej odległości od szamba, kanalizacji i granicy działki. Warto zaznaczyć, iż wywiercenie studni wymaga otrzymania pozwolenia wodo prawnego – jeśli studnia ma więcej niż 30 m.

Wiercenie studni głębinowej najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem, takiej jak firma z Rogów prowadzona przez Józefa Uliasza. Jest producentem studni przydomowych oraz przemysłowych. Wykorzystując nowoczesne innowacje technologiczne oferuje również odbudowę studni, odwierty oraz wiercone badania geologiczne.

Pompa ciepła a studia głębinowa

Decydując się na wykonanie odwiertu pod studnię głębinową warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej pompy ciepła. Obecnie najczęściej wykorzystywane są pompy elektryczne. Do wyboru są:

  • pompy zanurzone – montowane są poniżej lustra wody i mają kształt walca. Pracują cicho i nadają się do głębokich studni, jednak są dość drogie.
  • pompy samozasysające – są najczęściej elementem zestawu hydroforowego. Montowane w budynku są łączone ze starą studnią. Są tanie, ale za to głośne i pompują wodę tylko do głębokości 7 metrów.