Kostka brukowa to materiał, który wykorzystywany jest do wykładania domowych podjazdów i ścieżek zdecydowanie najczęściej. Fakt ten nie dziwi, biorąc pod uwagę jej wytrzymałość oraz walory estetyczne. Co więcej, kostkę z łatwością ułożymy sami, jednak, aby kompozycja wytrzymała długie lata trzeba zrobić to poprawnie. Dowiedz się, jak ułożyć kostkę brukową. 

Wybór odpowiedniej kostki

Wbrew pozorom jest to zadanie trudniejsze, niż by się mogło wydawać, gdyż trzeba wziąć pod uwagę bardzo dużo kryteriów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na grubość oraz fakturę kostki. Przyjmuje się, że na klasyczne podjazdy przeznaczone dla pojazdów do 3,5 tony, wystarczająca będzie grubość 6 cm. Natomiast w sytuacji, gdy po powierzchni będą poruszać się np. ciężarówki cięższe niż 3,5 tony kostka powinna mieć min. 8 cm grubości. Z kolei faktura odpowiada za odprowadzanie wody, a także odpowiednią przyczepność pojazdów oraz tłumienie hałasu, który generują. Jeśli chodzi o kształt i wielkość kostki, to zależne jest od kompozycji oraz rozkładu podjazdu. Równie ważną kwestią zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych jest kolor kostki. Ma on duży wpływ na widoczność trasy podjazdu, a także ewentualnych przedmiotów, które mogą się na nim znajdować. Chcąc znaleźć kostkę brukową, spełniającą wszystkie nasze wymagania najlepiej udać się do firm takich jak Junior PHU Bartosz Halczuk Handel Materiałami Budowlanymi i Opałem. Znajdziemy tam bogatą ofertę produktową, co zapewni nam zróżnicowany wybór.

Przygotowanie podłoża

Gdy już zaopatrzyliśmy się w odpowiednią kostkę, kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża, aby mieć pewność, że nasz podjazd się nie zapadnie, ani nie rozjedzie. Najpierw konieczne jest wykopanie trasy podjazdu z uwzględnieniem krawężników, gdzie wykop musi być głębszy. Następnie wykorzystując tłuczeń, żwir, grys lub piasek z betonem wykonuje się podbudowę, która ma odprowadzać wodę. Jej grubość to zazwyczaj 25-40 cm. Na przygotowaną podbudowę nakładana jest warstwa 3-5 cm podsypki (najczęściej z piasku) w celu wyrównania całej powierzchni. 

Jak układać kostkę?

Proces układania kostki nie jest skomplikowany i z łatwością możemy wykonać go samodzielnie. W zależności od własnych preferencji podjazd może być całkowicie jednolity albo wzbogacony o ozdobne wzory. Częstym rozwiązaniem jest także wyłożenie dodatkowych pasów na krawędziach podjazdu, które różnią się kolorem od pozostałej kostki, co ma stanowić dla kierowcy dodatkowe ostrzeżenie. Poszczególne elementy kostki brukowej powinny ściśle do siebie przylegać, ale z zachowaniem spoin o wielkości 3-5 mm, które zapewnią trwałość i odporność na uszkodzenia podjazdu. Po ułożeniu kostki spoiny należy wypełnić piaskiem, a następnie całość dokładnie utwardzić przy użyciu wibratora powierzchniowego.