Systemów osłon okiennych jest na rynku wiele. Klienci mają do wyboru plisy materiałowe, żaluzje aluminiowe, rolety tekstylne, wertykale, przesłony noc-dzień, a nawet półprzezroczyste screeny fasadowe. Mimo tego, iż wymienione systemy są bardzo wydajne i piękne, to nie rozpalają tak wyobraźni projektantów wnętrz czy osób urządzających swoje mieszkania, jak modne żaluzje drewniane. To one królują zatem obecnie w sprzedaży i są przykładem osłon okiennych o uniwersalnej oraz ponadczasowej estetyce. Co jeszcze warto wiedzieć o żaluzjach z drewna?

Z czego tworzone są żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane nie różnią się w swojej budowie od aluminiowych kuzynek. Również wyposażone są w rynnę, drabinki usztywniające, mechanizm sterujący oraz oczywiście w lamele. Cienkie listewki nie są jednak produkowane z antykorozyjnego metalu, lecz z dobrze zaimpregnowanego drewna. Godne podkreślenia jest zaś to, że surowiec drzewny po obróbce może mieć albo specjalną surową formę lamelek, albo są one dokładnie szlifowane, formowane oraz lakierowane i olejowane. Nierzadko spotyka się też praktykę polegającą na farbowaniu drewnianych żaluzji. Niektórzy producenci odchodzą zatem od ich naturalnego wyglądu, nadając im farbami nowoczesnego sznytu czy awangardowego blasku – najczęściej czerni, bieli lub pastelowych odcieni. Co zaś z wymiarami żaluzji drewnianych?

Osłony okienne z drewna produkowane są zarówno w wymiarach pasujących do typowych okien dostępnych na polskim rynku, jak i mogą być przygotowane na specjalne zamówienie. Niestandardowe projekty realizuje producent VERTI-HOR, który może pochwalić się m.in. produkcją żaluzji drewnianych dla okien fasadowych. W większości przypadków osłony okienne są wykonane z lameli o szerokościach od 25 do 50 milimetrów.

W jakim stylu można kupić żaluzje drewniane?

Jak już wspomniano, żaluzje drewniane mogą mieć naturalną niemalże nieobrobioną formę, jak i produkowane są w wersjach nowoczesnych, przechodząc różne zabiegi personalizowania pod określony styl. Na rynku dostępne są zatem tego typu osłony okienne utrzymane w estetyce minimalistycznej, skandynawskiej, wiejskiej, industrialnej, boho, kolonialnej, staropolskiej, nowoczesnej, a także awangardowej. Typów żaluzji z drewna jest zatem bardzo dużo, a jedni zakochują się w lamelach nieregularnych krawędziach i wyraźnych słojach, a jeszcze inne zachwycają się deseczkami olejowanymi czy lakierowanymi.

Jeśli chodzi zaś o sprzedażowe trendy, należy wskazać, iż obecnie dużą popularnością cieszą się żaluzje drewniane o ciemnym drewnie, żaluzje bielone, żaluzje antracytowe, a także egzotyczne żaluzje bambusowe.

Do jakich wnętrz pasują żaluzje drewniane?

Projektanci wnętrz, producenci żaluzji, a także ich dystrybutorzy jednogłośnie polecają osłony okienne z drewnianymi lamelkami do każdego pomieszczenia, niezależnie od stylu, powierzchni, a także przeznaczenia. Żaluzje drewniane idealnie sprawdzą się w przytulnej sypialni, eleganckim salonie, a nawet w kuchni, łazience, na poddaszu, w biurze, kancelarii prawnej czy butiku. Wysokie parametry wytrzymałościowe drewna i doskonałe jego zaimpregnowanie umożliwiają wykorzystywanie żaluzji drewnianych we wnętrzach wilgotnych czy narażonych na silne promieniowanie UV. Warto przemyśleć ich zakup również do hotelu i restauracji.

Prócz zachwytu nad pięknem żaluzji drewnianych uwagę należy skierować na wysokie parametry techniczne i użytkowe tychże osłon okiennych. Idealnie zacieniają one wnętrza, skutecznie zamykając światłu dostęp do pomieszczeń. Zakres regulacji jest duży, a solidne wykonanie pozwala utrzymać je w nienagannym stanie przez wiele lat. Lamelki wystarczy raz na kilka tygodni przetrzeć wilgotnym ręczniczkiem i środkiem konserwującym do drewna.

Żaluzje drewniane – ręcznie czy automatycznie sterowane?

Jak niemalże każdy system osłon okiennych również i żaluzje drewniane mogą być sterowane zarówno ręcznie, jak i elektrycznie. W drugim przypadku ważne jest zastosowanie specjalnego napędu elektrycznego, który występuje w wielu modelach. Najprostszy system pozwala na sterowanie żaluzją włącznikiem umieszczonym w ścianie tuż obok okna. Bardziej zaawansowany technicznie napęd pozwala na zarządzanie swoją pracą pilotem. Najlepsze instalacje elektryczne dla żaluzji drewnianych i innych osłon okiennych gwarantują zaś sterowanie smartfonem lub nawet wedle scenariuszy tzw. funkcji pogodowej. Silna automatyzacja i podpięcie pod rozwiązanie BMS/SmartHome nie jest zadaniem trudnym. Trzeba się jednak liczyć ze stosunkowo wysokimi kosztami.