Niezależnie od tego czy organizujesz warsztat stolarski od zera, czy ulepszasz już istniejący, warto, abyś stworzyć listę niezbędnych narzędzi do obróbki drewna. Piła stołowa, piła taśmowa czy piła z ramieniem promieniowym? Które narzędzia są najbardziej uniwersalne i zapewnią największą elastyczność prac? Sprawdźmy, w co warto się zaopatrzyć, aby stworzyć funkcjonalny warsztat.

Podstawowe urządzenia warsztatowe

Wiele projektów stolarskich można wykonać za pomocą podstawowych urządzeń – piły warsztatowej, wiertarki, frezarki z akcesoriami, a także asortymentu narzędzi ręcznych do obróbki drewna dostępnych w ofercie Elektro-Spaw Dopart Antoni. Nie ma potrzeby, aby zaopatrywać się we wszystkie narzędzia stolarskie na raz – wraz ze wzrostem umiejętności i  stopnia złożoności projektów można dodawać narzędzia, które zapewnią pożądane rezultaty: proste cięcia, kwadratowe rogi i mocne połączenia.

Piła stołowa

Pilarka stołowa to niezwykle elastyczne narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym warsztacie stolarskim. Z konstrukcyjnego punktu widzenia to odwrócona elektryczna piła ręczna, która została zamontowana na spodzie stalowego blatu z tarczą wystającą z otworu. Miernik ukośny umożliwia pchanie materiału pod kątem lub prostopadle do ostrza („cięcie poprzeczne”). Prowadnica może być zamocowana równolegle do ostrza w celu cięcia wzdłuż przedmiotu obrabianego („cięcie wzdłużne”).

Kupując piłę stołową, warto zwrócić uwagę na dwa czynniki – ostrze i stół. Im większe ostrze, tym większy materiał można ciąć. Większy blat jest z kolei zalecany do warsztatów, w których tnie się duże materiały, takie jak sklejka.

Kompresor powietrza

W dobie gwoździ pneumatycznych, wiertarek, szlifierek, kluczy udarowych, szlifierek, pił, pistoletów natryskowych, podkładek i innych narzędzi pneumatycznych, sprężarka stała się praktycznie koniecznością. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych sprężarek. Ważnymi kwestiami przy wyborze odpowiedniego modelu są mobilność, wydajność i oczywiście cena. Urządzenie musi być poręczne i efektywnie współpracować z innymi używanymi narzędziami.

Piła ukośna

W ostatnich latach to wszechstronne i precyzyjne narzędzie stało się podstawowym elementem wyposażenia warsztatów stolarskich. Pilarka ukośna składa się z potężnej piły tarczowej zamontowanej na ramieniu znajdującym się z tyłu narzędzia. Gdy ostrze jest opuszczane ruchem rąbania, przecina obrabiany przedmiot, przechodząc przez szczelinę w podstawie. Silnik i ostrze można obracać względem podstawy do cięć ukośnych. Kolejna regulacja umożliwia również pochylenie ostrza, co pozwala na złożone cięcia ukośne, przydatne przy pracach takich jak cięcie listew koronowych.

Wiertarka pionowa

Wiertarka to nic innego jak mocowana na stałe wersja wiertarki ręcznej – prosty układ, który pozwala zwiększyć precyzję wykonywanych prac. Dzięki regulowanemu stołowi pod uchwytem z otworem pośrodku, wirujące wiertło przechodzi czysto przez przedmiot obrabiany. Wiertarki są dostępne zarówno w wersji wolnostojącej, jak i stacjonarnej.