Podział działki na kilka mniejszych parceli to dobry  i często bardzo opłacalny pomysł. W szczególności, gdy jest ona zlokalizowana w atrakcyjnej okolicy, a właściciel ma możliwość sprzedaży niewykorzystywanej powierzchni. Oczywiście, na podział działki można zdecydować się również w innych okolicznościach. Przeczytaj, kiedy warto to zrobić i dowiedz się jak od strony formalnej powinien przebiegać ten proces.

Czy warto podzielić działkę na mniejsze części?

Jeszcze kilkanaście lat temu istniało przekonanie, że im więcej ziemi ktoś posiada tym lepiej. Oczywiście, w stwierdzeniu tym jest dużo racji – pod warunkiem, że dana osoba chce w rozsądny sposób zagospodarować przestrzeń. Natomiast, jeśli powierzchnia ziemska miałaby być nieużywana i co gorsza zaniedbana, to lepiej rozważyć jej podział. Bardzo często na opcję taką decydują się:

  • rodzice, którzy chcą, by każde z ich dzieci otrzymało część majątku,
  • osoby, które chcą sprzedać powierzchnię ziemską – bardzo często podział na kilka mniejszych działek jest bardziej opłacalną opcją niż sprzedaż jednej dużej parceli. Oprócz tego, na mniejsze grunty łatwiej jest znaleźć nabywców,
  • właściciele działek, które są wykorzystywane tylko w niewielkiej części.

Podział działki w świetle przepisów prawnych

Oczywiście, proces podziału działki na mniejsze części jest dokładnie określony przez przepisy prawne.  Zapisy na ten temat można znaleźć w dwóch regulacjach. Są to: ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 roku w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów. Warto więc mieć świadomość, że wszystko wymaga odpowiedniej dokumentacji i powinno przebiegać zgodnie z ustalonym prawnie planem. Oprócz tego, do przeprowadzenia procesu podziału działki konieczne jest skorzystanie z usług geodety.

Proces podziału działki – krok po kroku

Sam proces podziału działki budowlanej składa się z sześciu kroków. Na każdym etapie bardzo ważną rolę pełni geodeta – do współpracy warto więc wybrać polecaną firmę np. Geokart Usługi Geodezyjne i Kartograficzne. Oto najważniejsze etapy podziału działki:

  • zgromadzenie niezbędnej dokumentacji – pierwszym działaniem powinno być nawiązanie współpracy z geodetą i zgromadzenie dokumentów (wstępny projekt podziału działki, wykaz zmian gruntowych itd.)
  • decyzja urzędowa – pozytywna oznacza zielone światło dla dalszych działań w kierunku podziału działki budowlanej,
  • właściwy projekt podziału działki – geodeta powinien opracować mapę z projektem podziału działki. W kompetencjach specjalisty leży też przygotowanie protokołu, w którym powinny się znaleźć m.in.: szkic i opis przebiegu granic, informacje o uprawnieniach geodety.
  • wniosek o podział nieruchomości – do dokumentów składanych u wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, trzeba dołączyć wspominany wcześniej protokół i projekt podziału działki,
  • ostateczna decyzja z urzędu – jeśli będzie ona pozytywna, to podział nieruchomości stanie się faktem,
  • aktualizacja wszystkich wpisów.