Pokrycia dachowe – gdzie najlepiej sprawdzi się blacha na rąbek i co warto wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Materiał partnera
2020-01-20
Blachy na rąbek zatrzaskowy cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością. W zasadzie trudno się temu dziwić, ponieważ ich estetyka doskonale wpisuje się w modne wyznaczniki architektury nowoczesnej. Jako że mówimy tutaj o pokryciu dość charakterystycznym, przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami natury technicznej. O czym konkretnie mowa i komu powinno zlecić się prace wykonawcze?

Blacha na rąbek – co watro wiedzieć?

Warto zacząć od tego, iż blacha na rąbek charakteryzuje się ogromną uniwersalnością zastosowania, co wynika przede wszystkim z tego, iż producenci gwarantują szczelność pokrycia nawet na dachach o niskim kącie nachylenia. Wiele produktów tego typu stosować można już od 5-8 stopni. W zdecydowanej większości przypadków klienci mogą zetknąć się z materiałem wykonanym ze stali ocynkowanej, która dodatkowo pokrywana jest poliestrowymi lub poliuretanowymi powłokami ochronnymi w konkretnym kolorze z palety RAL. Nie oznacza to jednak, iż stal jest jedyną dostępną opcją. Bardzo popularne są panele wyprodukowane z tytan-cynku, którego właściwości fizyczne i chemiczne sprawiają, że w zasadzie można zapomnieć o ewentualności pojawienia się problemów związanych z korozją.

Trzeba także wspomnieć o tym, że w przypadku wykorzystania blachy na rąbek zadbać trzeba także o odpowiednią warstwę wstępnego krycia, a do położenia zaleca się pełne deskowanie. Nie może to być klasyczna membrana, ponieważ  bezpośredni kontakt z rozgrzaną blachą sprawi, że materiał syntetyczny po prostu się stopi. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku papy termozgrzewalnej. Rozwiązaniem problemu stają się tzw. makarony, czyli membrana ze specjalistycznie zaprojektowaną włókniną. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie blacha na rąbek sprawdzi się najlepiej?

Ze względu na swoje właściwości estetyczne blacha na rąbek przeznaczona jest przede wszystkim do domów jednorodzinnych o wyglądzie modernistycznym. Ten typ pokrycia dachowego charakteryzuje się wręcz skandynawskim minimalizmem, które idealnie podkreśla subtelną elegancję obiektu. Bardzo ciekawym zabiegiem stylistycznym, który na własne oczy zobaczyć można w wielu miejscach w Polsce, jest wykonanie z blachy nie tylko dachu, ale także elewacji. Niemniej jednak jest to zadanie na tyle skomplikowane i wymagające precyzji, że powierzyć można je tylko najbardziej doświadczonym ekipom dekarskim.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma Eco Piotr Świątczak, która swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim wykonywaniu dachów zielonych. Wracając jednak do blachy na rąbek, trzeba liczyć się niestety z tym, iż nie jest to rozwiązanie najtańsze – choć zależy to oczywiście od rodzaju zastosowanych materiałów. Niemniej jednak efekt wizualny jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Firma dekarska zadba również o wykonanie obróbek blacharskich i założenie wszystkich niezbędnych akcesoriów takich jak gąsiory, kominki wentylacyjne, czy kona połaciowe.

Opracowanie artykułu:

Eco Piotr Świątczak

Grunwaldzka 33, 91-337 Łódź Bałuty, łódzkie
e-mail
www