Pojęcie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej jest w branży budowlanej powszechnie występującym określeniem czynności, jakie realizuje się po zakończeniu budowy. Jak sama nazwa wskazuje, w ten sposób określa się, czy wszystkie działania prowadzące do wzniesienia danego obiektu zostały przeprowadzone prawidłowo. W jaki sposób wykonywane są pomiary powykonawcze budynków?

Czy pomiary powykonawcze są konieczne?

Prawo budowlane w jasny sposób określa obowiązek odnośnie wykonania dokumentacji geodezyjnej, która związana jest z pomiarami powykonawczymi budynków. Działania w tym zakresie są niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie gotowego obiektu. Warto przy tym pamiętać, że geodezyjną inwentaryzację powykonawczą może zrealizować wyłącznie specjalista, który posiada do tego stosowne uprawnienia. Dopiero przeprowadzone przez niego pomiary oraz wykonana dokumentacja dają podstawy do ubiegania się o możliwość korzystania z budynku.

Taka inwentaryzacja okazuje się zatem wymogiem dla inwestora, dlatego przy realizacji konkretnego przedsięwzięcia budowlanego powinien on nawiązać współpracę ze sprawdzonym geodetą. Dobrym wyborem będzie firma Rudgeo Rafał Rudziński, która świadczy w zakresie m.in. inwentaryzacji powykonawczej kompleksowe i rzetelnie wykonane usługi. Kluczowym elementem takich działań są przeprowadzone w terenie pomiary. Jakie zatem konkretnie części budynku są kontrolowane pod tym względem przez geodetę?

Jakie pomiary wykonuje geodeta w ramach inwentaryzacji powykonawczej?

Wykonany budynek podlega dokładnemu sprawdzeniu przez geodetę. Mierzy on m.in. powierzchnię użytkową całego obiektu oraz tzw. powierzchnię ruchu. Należy przy tym pamiętać, że pomiary wykonuje się osobno dla każdej z kondygnacji. Elementy zewnętrzne i dodatkowe, takie jak chociażby balkony czy tarasy, także uwzględniane są w przygotowanej przez geodetę dokumentacji. Specjalista sprawdza też zgodność wymiarów wnęk dla stolarki otworowej oraz ścian działowych z założeniami projektowymi.

W jakim celu przeprowadzane są takie usługi geodezyjne? Dają one możliwość dokładnego sprawdzenia, czy prace budowlane zostały wykonane prawidłowo, ale nie tylko. Przede wszystkim geodeta dokonuje sprawdzenia usytuowania obiektów w terenie. Każdy budynek musi być na działce wzniesiony odpowiednio z uzyskanymi na to zgodami, czego inwestor powinien skrupulatnie dopilnować. Należy również pamiętać, że pomiary powykonawcze budynków w ramach inwentaryzacji geodezyjnej są niezbędne także w celu otrzymania wspomnianego już pozwolenia na użytkowanie obiektu.