Wśród wielu czynników, które uwzględnić trzeba podczas budowy domu jednorodzinnego, bardzo ważne jest zadbanie o jego wydajne i przede wszystkim ekonomiczne ogrzewanie. Coraz więcej inwestorów kieruje swoją uwagę ku odnawialnym źródłom energii. Ich pozyskanie do celów grzewczych możliwe jest dzięki specjalistycznie zaprojektowanym pompom ciepła. W jaki sposób działają i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Pompy ciepła – skąd pozyskuje się energię?

Współczesne pompy ciepła podzielić można ze względu na źródło, z którego czerpią energię. Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami tego typu są pompy gruntowe. Energia pozyskiwana jest w tym przypadku z głębi ziemi, a dokładniej ze skał, które nagrzewają się pod wpływem sił geotermalnych. Ich instalacja wymaga przeprowadzenia profesjonalnych prac wiertniczych, które mają na celu doprowadzenie kanałów grzewczych w głąb gruntu. Pompy gruntowe doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu budynków, których powierzchnia użytkowa przekracza nawet 200 m2.

Jeżeli mowa o mniejszych posesjach, to tutaj świetnie spiszą się pompy powietrzne, pozyskujące energię z powietrza atmosferycznego. Ciekawostką może wydać się fakt, że pompy te są w stanie pracować wydajnie nawet w temperaturze oscylującej w granicach -25 stopni Celsjusza. Charakteryzują się mniejszymi wymiarami, co umożliwia ich wręcz niewidoczny montaż np. z tyłu budynku. Ze względu na stopień skomplikowania oraz konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu, wykonawstwo warto zlecić jedynie najbardziej doświadczonym fachowcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma TP Instal, która od lat uważana jest przez klientów za jedną z najlepszych w skali całego kraju. Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła – ile to kosztuje?

Nic nie rozpala wyobraźni klientów tak, jak cena. W przypadku pomp ciepła bardzo dużo będzie zależało od podejścia do wydatków. Bo i owszem, jeżeli potraktuje się koszty zakupu i montażu w kategoriach jednorazowego pozbycia się gotówki, to kwoty rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności o wielkości systemu, mogą wydać się ogromne. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy proces ten potraktuje się jako pewną i dalekosiężną inwestycję.

Nie należy zapominać, iż pompy ciepła korzystają ze źródeł energii, które nie znajdują się pod jurysdykcją ani państwa, ani żadnej prywatnej spółki. Mowa tu nie tylko o energii geotermalnej, ale także słonecznej. Wybór pompy ciepła jest obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie przestrzeni domowej. To także ogromna szansa na zgromadzenie oszczędności, które wydać można na sprawy znacznie przyjemniejsze od rachunków.