Na rynku budowlanym pojawia się wiele alternatywnych i innowacyjnych rozwiązań, które będą spełniały wymagania z zakresu ekologii. Jednym z takich rozwiązań, dotyczącym ogrzewania są pompy ciepła, których montaż znajdziemy w ofercie firmy Hydrokam. Dlaczego pompy ciepła zyskują na popularności? Jakie są ich zalety oraz jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? O tym wszystkim przeczytacie w artykule. Miłej lektury!

Pompy ciepła – co to takiego?

Zacznijmy od tego, co kryje się pod pojęciem pomp ciepła. Mówiąc najprościej, są to urządzenia grzewcze, których zadaniem jest pobranie energii cieplnej z otoczenia (wody, powietrza, gruntu) i przetransportowanie jej do obiektu (mieszkalnego lub użytkowego). Urządzenia te nie wymagają procesu spalania, dlatego nie wytwarzają kurzu, popiołu oraz innych zanieczyszczeń niekorzystanie wpływających na środowisko. Pompy ciepła to w 100% ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego rozwiązanie. Przejdźmy za ten do omówienia ich rodzajów.

Rodzaje pomp ciepła

Bliżej temat rodzajów pomp ciepła przedstawi specjalista w dziedzinie ich montażu z firmy Hydrokam:

Obecnie na rynku wyróżniamy trzy główne typy pomp ciepła. Pierwszym z nich są pompy wodne, charakteryzujące się wysoką wydajnością energetyczną, dlatego mogą być jedynym urządzeniem grzewczym w domu. Drugim rodzajem są pompy gruntowe, podobnie jak pompy wodne mogą być jedynym źródłem ogrzewania. Ostatni rodzaj to pompy powietrzne. Wśród nich wyróżnia się dwa podtypy: pompy powietrze-powietrze oraz powietrze woda. Te pierwsze odpowiedzialną są za transport ciepła do wewnątrz, drugi typ umożliwia jego transport do obiegu grzewczego oraz zbiorników z gorącą wodą. Niestety pompy zasilane powietrzem nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu.

Zalety pomp ciepła

Dlaczego warto zainwestować w ten alternatywny rodzaj ogrzewania? Pompy ciepła posiadają wiele zalet, wśród najważniejszych znajdziemy:

  • Ekologiczność – pompy ciepła obniżają emisję dwutlenku węgla nawet o 20%, w porównaniu do kotłów gazowych. Dodatkowo redukują emisję gazów cieplarnianych i nie emitują szkodliwych dla nas i środowiska spalin;

  • Niskie koszty ­– instalacja pompy ciepła niesie za sobą niższe koszty eksploatacji. Dodatkowo są one rozwiązaniem praktycznie bezawaryjnym, więc oszczędzamy także na ich serwisie. Plusem jest też fakt, że są one tańszą inwestycją niż zakup kotła i stworzenie kotłowni na paliwa stałe;

  • Proste użytkowanie – pompy ciepła są łatwe w obsłudze i nie wymagają od nas specjalistycznej wiedzy.

Dodatkowym plusem pomp ciepła, jest fakt, że stanowią one idealne uzupełnienie własnej instalacji fotowoltaicznej. Montażem zarówno pomp, jak i paneli fotowoltaicznych zajmuje się firma Hydrokam.