Projektowanie ogrodów nie zawsze należy do czynności, które można uznać za lekkie, łatwe i przyjemne. W rzeczywistości dobrze będzie najpierw odpowiednio zastanowić się nad tym, jak wyglądać będą poszczególne elementy na naszej działce. Aby ułatwić ten proces, w ramach poniższego wpisu zamieszczamy najbardziej pomocne informacje właśnie na temat projektowania ogrodów, ktorych udzielili eksperci z Pracowni Projektowej Magdaleny Loose.

Podstawowe kwestie

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad konkretnymi krokami związanymi z zagospodarowywaniem terenu, najpierw powinniśmy zadbać o sporządzenie odpowiedniego planu naszego ogrodu. Jest to absolutnie podstawowy krok, który pozwoli uniknąć nam bałaganu na późniejszych etapach. Nikt w końcu nie chce mieć do czynienia z sytuacją, w której dochodzi do chaotycznego nasadzania kompletnie niedopasowanych do siebie roślin. Problemem może okazać się w takiej sytuacji to, że poszczególne rośliny nie będą w ogóle rosły na naszej działce, co oczywiście negatywnie odbije się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale także portfelu, gdyż będziemy musieli dokonać zakupu roślin innego gatunku. Dlatego też zadbajmy o to, aby jak najszybciej sporządzić stosowny plan.

Projekt ogrodu będzie przydatnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na poruszone wyżej kwestie. Będzie on bowiem miał spore znaczenie także w kwestii optymalizowania działań, jakie to związane są między innymi z wykonywaniem rozmaitych wykopów. Będziemy tutaj mogli, chociażby zadbać o zdjęcie żyznej warstwy ziemi w stosownym czasie tak, aby później wykorzystać ją w innym celu. Podczas projektowania ogrodów ważne jest dodatkowo zadbanie o dostosowanie ogrodu do panujących na działce warunków oraz jej otoczenia. Spore znaczenie mogą tu mieć zatem takie elementy jak uwarunkowania przyrodnicze czy też kulturowe regionu, na jakim to znajduje się nasza działka. Biorąc pod uwagę te elementy, znacznie łatwiej będziemy w stanie dobrać dopasowane rośliny oraz rodzaj budulca, który spełni swoje zadanie.

Więcej porad

Zakładanie ogrodów czy też ich projektowanie musi przebiegać w sposób zgodny z otaczającym krajobrazem. W wiejskim ogrodzie zdecydujemy się w końcu na kompletnie inne elementy dekoracyjne niż w sytuacji, gdy komponujemy ogród w warunkach miejskich. Ogrodnik z profesjonalnej firmy, takiej jak np. Pracownia Projektowa Magdaleny Loose w Gdańsku, prawdopodobnie zaleci nam również zastosowanie rozwiązań ukrywających niedociągnięcia działki. W efekcie, mając do czynienia, chociażby z małą oraz wąską działką, powinniśmy zadbać o poszerzenie elementów o przebiegu poprzecznym.

Ogólnie w sytuacji, gdy chcemy podjąć się konkretnych posunięć w stronę projektowania ogrodu na niewielkim terenie, dobrze będzie uwzględnić ten fakt w planie. W tym zakresie będziemy mogli wykorzystać liczne przydatne rozwiązania, ale najbardziej zalecanym w takim przypadku jest najczęściej postawienie na prostotę kompozycji w połączeniu z dbałością o szczegóły. Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii większych ogrodów, gdyż na nich zaleca się sadzić rośliny w tak zwanych luźnych grupach, przez co nie są one zmuszone do rywalizowania między sobą o substancje odżywcze, wodę oraz słońce.

Słowem końca

Przeprowadzanie prac związanych z urządzeniem ogrodu to oczywiście nie tylko projektowanie. Ważne będzie także podjęcie się wszelkich niezbędnych robót ziemnych oraz ułożenia instalacji w gruncie. Warto skonsultować się w tym zakresie ze specjalistami po to, aby zachować właściwą kolejność robót. To z kolei przełoży się pozytywnie na oszczędności w postaci mniejszych wydatków oraz mniejszego nakładu pracy. Jeśli więc w niedługim czasie będziemy zajmować się projektowaniem ogrodu, dobrze będzie zwrócić uwagę na elementy poruszone w tym wpisie – z pewnością znacznie ułatwi to Wam ten cały, nierzadko skomplikowany proces.

Dlaczego projektowanie terenów zieleni najlepiej zlecić fachowcom?

Projektowanie terenów zieleni jest kluczowe dla tworzenia przyjaznego otoczenia, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby takie projekty powierzać fachowcom, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Pracownia Projektowa Magdaleny Loose to właśnie tacy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Firma kładzie nacisk na to, aby projektowane tereny zieleni były nie tylko piękne, ale również funkcjonalne i zgodne z potrzebami klienta oraz użytkowników. Jedną z największych zalet współpracy z Pracownią Projektową Magdaleny Loose jest indywidualne podejście do każdego projektu. Projektanci starają się poznać potrzeby klienta oraz charakterystykę terenu, na którym ma powstać projekt. Dzięki temu w rezultacie powstaje projekt dopasowany do specyficznych wymagań i warunków lokalnych, a klienci otrzymują kompleksową usługę, która zapewnia im wyjątkowość i spójność projektu od samego początku aż do końca.