Posadzki przemysłowe to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów obiektów budowlanych. Właściwie sporządzony projekt oraz fachowe wykonanie pozwalają na wieloletnie użytkowanie bez większych śladów zużycia. Niestety, błędy i niedoróbki są wpisane w naturę prac budowlanych – co zatem gdy robić, gdy dojdzie do uszkodzenia i jakie są efektywne sposoby naprawy betonowych posadzek?

Trwałość posadzki – jak uzyskać największą trwałość posadzki betonowa?

Stan techniczny oraz właściwości użytkowe podłogi bardzo często determinują przydatność obiektu użyteczności publicznej do eksploatacji. W zależności od typu obiektu oraz lokalizacji podłogi konieczny jest właściwy dobór jej konstrukcji oraz górnej warstwy znajdującej się w bezpośredniej styczności z czynnikami warunkującymi tempo jej zużycia. Biorąc pod uwagę zróżnicowane obciążenia i naciski sił zewnętrznych można przyjąć, że stanowi ona część obiektu najbardziej narażoną na zużycie. Istnieje kilka czynników, które mają istotny wpływ na trwałość i walory użytkowe podłogi: 

  • prawidłowe zdefiniowanie czynników zewnętrznych i obciążeń podłogi (dotyczy etapu opracowania dokumentacji),
  • sporządzenie projektu uwzględniającego działania różnych typów obciążeń, warunków gruntowo-wodnych oraz jakości podłoża gruntowego,
  • dobór materiałów wykazujących odporność na ścieranie i niski stopień wrażliwości na działanie czynników zewnętrznych,
  • fachowe położenie posadzki i podkładu betonowego (wypełnienie dylatacji, pielęgnacja oraz nacięcia),
  • właściwa eksploatacja i nieprzekraczanie limitów obciążeń,
  • okresowe przeglądy i naprawy.

Uszkodzenia posadzek – najczęstsze problemy

Uszkodzenie posadzek mogą być wywołane różnymi czynnikami, dlatego bardzo istotne jest opracowanie prawidłowej metody trwałego usunięcia ubytków. Zdefiniowanie źródła uszkodzenia jest niezwykle pomocne przy wyborze stosownej metody naprawy. Korzystając z usług sprawdzonego serwisu naprawczego z branży posadzkarskiej, takiego jak Complex B.R.T. Marcin Raczyło, Klient uzyska odpowiedź czy przyczyna powstawania uszkodzeń ma charakter stały, czy „punktowy”. W niektórych przypadkach przyczyna uszkodzeń  ma charakter dynamiczny, np. w procesie osiadania podłoża. Zdarza się jednak, że pęknięcia posadzek osiągają wartość graniczną i nie rozprzestrzeniają się dalej – wówczas przyczyna uszkodzeń ustępuje samoczynnie.

Poprawa estetyki posadzki

Po wielu latach użytkowania każda posadzka wymaga przeprowadzenia lekkich czynności kosmetycznych. W celu poprawy estetyki posadzki betonowej warto przeprowadzić zabieg impregnacji z użyciem preparatów na bazie polimerów.
Przed zaimpregnowaniem należy zmyć posadzkę czystą wodą z dodatkiem środka myjąco-odtłuszczającego. Po wyschnięciu posadzki nakłada się impregnat polimerowy (w dwóch warstwach), a następnie wciera w podłoże za pomocą specjalnych maszyn wysokoobrotowych. Taki zabieg nie tylko domyka powierzchnię posadzki, ale też pozwala uzyskać wysoki połysk powierzchni.