Chcesz podłączyć swój dom do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej? Zamów projekt przyłączy i instalacji w firmie Maciej Jarek Projektowanie przyłączy i instalacji gazu, wody i kanalizacji.

Budując dom musimy zadbać o doprowadzenie do niego, oprócz energii elektrycznej, także wody, gazu oraz odprowadzenie ścieków. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie domu do znajdujących się w ulicy sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Wykonanie przyłączy wymaga wykonania kilku kroków.

Przyłączenie domu do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej

Przede wszystkim należy uzyskać w lokalnym zakładzie wodociągów i kanalizacji oraz zakładzie gazowniczym warunki techniczne przyłączenia do sieci. W tym celu należy wypełnić i złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia. Zazwyczaj jest to gotowy formularz, który można pobrać ze strony www lub w biurze obsługi przedsiębiorstwa. Coraz częściej można wypełnić wniosek online. Do wniosku należy zazwyczaj załączyć kopię mapy zasadniczej terenu lub mapy do celów projektowych z zaznaczoną działką. Często wymagany jest dokument lub oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Warunki techniczne najczęściej są ważne przez dwa lata. Podaje się w nich wymagania, które należy spełnić, aby móc korzystać na działce z wody, kanalizacji i gazu.

Jak mówi nam właściciel firmy Maciej Jarek Projektowanie przyłączy i instalacji gazu, wody i kanalizacji:

uzyskanie potrzebnych map i warunków technicznych można zlecić projektantowi, który załatwi te formalności sprawnie i fachowo. Jeśli warunki techniczne uzyskaliśmy własnym staraniem, musimy udać się do projektanta, który przygotuje projekt przyłączy. Z warunków technicznych wynika, jakie dalsze formalności będą wymagane przy opracowaniu projektu oraz budowie przyłączy.

Kto może wykonać projekt przyłącza?

Projekt przyłącza wodociągowego, kanalizacyjnego czy gazowego może wykonać wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz legitymująca się aktualnym zaświadczeniem o członkostwie w Izbie Inżynierów Budownictwa. Projekt musi zawierać podpisy i pieczątki projektanta oraz kopie dokumentów potwierdzających jego uprawnienia zawodowe.

Po czym poznać dobrego projektanta? Powinien on na wstępie zapoznać się z warunkami technicznymi i mapą terenu, a jeśli jeszcze ich nie mamy, podpowiedzieć jak i gdzie można te dokumenty uzyskać. Powinien poprosić nas o szczegółowe informacje na temat planowanej zabudowy działki i urządzenia terenu wokół przyszłego budynku, zapoznać się z rozkładem pomieszczeń projektowanego domu. Pozwoli to zaplanować miejsce ułożenia przyłączy w sposób racjonalny, najkrótszą drogą, unikając kolizji urządzeń z planowaną zielenią, altaną śmietnikową itp. Projektant nie może wykonać kompletnego projektu przyłącza bez warunków technicznych, ale może bez nich rozpocząć pewne prace przygotowawcze, aby skrócić proces powstawania projektu. Projektant powinien uzgodnić kompletną dokumentację w przedsiębiorstwie wydającym warunki techniczne.

Czas oczekiwania na wykonanie projektu bywa różny, od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Podobnie różne są koszty jego wykonania. Zależy to od wymagań dostawców mediów w zakresie uzgodnień projektu z innymi instytucjami. Jednak bez projektu przyłącza nie możemy rozpocząć jego budowy. Dlatego warto z wyprzedzeniem zwrócić się do projektanta przyłączy, jeszcze na etapie sporządzania przez architekta planów zabudowy działki. Pozwoli to uniknąć opóźnień w budowie domu z powodu braku wody na placu budowy lub problemów z ogrzaniem domu z powodu opóźnień w doprowadzeniu gazu.