Powietrzne pompy ciepła to jedne z najchętniej wybieranych maszyn cieplnych cechujące się prostą instalacją i zapewniające wysoką wydajność pracy. System powietrzny, wykorzystywany do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania obiektów budowlanych, pobiera energię cieplną z powietrza. To bardzo ekonomiczny model grzewczy, ponieważ aż 3/4 energii pochodzi z powietrza, a jedynie 1/4 ze źródeł nieodnawialnych. Sprawdźmy, jak działają nowoczesne pompy powietrzne i czym różnią się pompy typu split od monobloków?

Powietrzne pompy ciepła typu split i monoblok – różnice

Pompa ciepła składa się z kilku obiegów, które pozwalają czerpać powietrze z zewnątrz, odebrać całą energię cieplną i przekazać ją do obiegu grzewczego w domu.

Powietrzna pompa typu split składa się z dwóch modułów instalowanych w środku i na zewnątrz budynku. Moduł zewnętrzny zawiera wentylator, parownik, sprężarkę oraz zawór rozprężny. Moduł wewnętrzny składa się zaś ze skraplacza, podgrzewacza elektrycznego oraz pompy obiegowej centralnego ogrzewania. Moduły są połączone specjalnymi rurami chłodniczymi. Zdecydowana większość procesów związanych z przenoszeniem i generowanie ciepła zachodzi w części zewnętrznej pompy. 

Pompa powietrzna typu monoblok zawiera tylko jeden moduł instalowany na zewnątrz budynku. Urządzenie ma kompaktowe wymiary i składa się z kilku części: skraplacza, parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego, wentylatora, podgrzewacza oraz pompy obiegowej. Moduł jest przyłączony do centrali grzewczej albo stacji hydraulicznej, gdzie ciepło trafia do obiegów grzewczych.

Gruntowa czy powietrzna – który model wybrać?

Pompy powietrzne, w odróżnieniu od gruntowych, nie stwarzają problemów instalacyjnych. Inwestor nie musi wykonywać wykopów ani budować instalacji. To bardzo istotne z punktu widzenia osób, które chcą zamontować pompę w wybudowanych i zamieszkanych domach. Instalacja pompy gruntowej jest na tyle inwazyjna, że najlepiej przeprowadzać ją w trakcie budowy domu lub przy generalnym remoncie. Aby mieć pewność, że montaż został przeprowadzony prawidłowo, a pompa zachowa optymalną wydajność, warto powierzyć wykonawstwo prac sprawdzonej firmie, takiej jak Hydrro 2000.

Powietrzna pompa ciepła – zasady działania

Pobór ciepła z otoczenia można podzielić na kilka obiegów. Na pierwszym etapie powietrze jest zasysane przez wentylator i dystrybuowane do parownika, w którym znajduje się układ chłodniczy wypełnionej niezamarzalną cieczą o temperaturze niższej niż temperatura otoczenia. Takie rozwiązanie umożliwia pobór ciepła nawet w przypadku ujemnych temperatur. Po ogrzaniu ciecz jest kierowana do drugiego obiegu, w którym dochodzi do przekazania energii cieplnej czynnikowi chłodniczemu. Czynnik wystawiony na działanie ciepła zaczyna wrzeć, a kiedy przechodzi do stanu gazowego trafia do sprężarki. Wysokie ciśnienie skutkuje sprężeniem gazu, który jest ogrzany do tego stopnia, że można go użyć do ogrzania wody w obiegu grzewczym.