Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu oprócz sinika są opony, które powinny posiadać nie tylko wysoką jakość wykonania. Oprócz tego niezbędne jest w przypadku ogumienia jest także  indeks nośności i prędkości, ale także być również dostosowanie do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W związku z tym, na każdym właściciel pojazdu ciąży obowiązek wymiany opon letnich na zimowe i na odwrót. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat i poznasz ofertę firmy Gumi-Express – zapraszamy do lektury!

Bezpieczna jazda samochodem dzięki dopasowaniu opon do pory roku

Oprócz doświadczenia i umiejętności kierowcy, a także stanu technicznego pojazdu, ma pełny komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy wpływa przede wszystkim dopasowanie ogumienia nie tylko pod względem parametrów technicznych, takich jak: szerokość, profil, średnica, indeks prędkości oraz nośności, emitowany hałas zewnętrzny, ale także do panujących warunków atmosferycznych, a co za tym idzie do pór roku. Wymiana opon jest obowiązkiem każdego kierowcy i jest zasadna ze względów bezpieczeństwa. W świetle obowiązujących przepisów prawa, na wulkanizację należy udać się, kiedy temperatura spada poniżej 7°C, czyli zazwyczaj w październiku lub listopadzie.

Niezależnie od modelu auta, opony letnie są produkowane ze znacznie twardszej mieszanki z dodatkiem sporej ilości krzemionki. Dzięki temu cechują się dużo lepszą przyczepnością do jezdni, kiedy jest ona rozgrzana z powodu intensywnego promieniowania słonecznego. Ogumienie zimowe zawiera w swoim składzie większą ilość gumy, a także charakterystyczny kształt bieżnika i gęstą siatkę lameli (specjalnych nacięć), co sprawia, ze nawet w przypadku śliskiej nawierzchni auto bardzo dobrze trzyma się drogi. Dodatkowo, w tych modelach na porę zimową są dodatkowe rowki, ułatwiające usuwanie spod kół zalegającego błota lub śniegu. Niedostosowanie opon do pory roku skutkuje negatywnym wpływem, na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, większą ilość kolizji drogowych, a także większe zużycie paliwa.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wymiany opon?

Planując wymianę opon z letnich na zimowe, trzeba zawsze ten komplet, który posiadasz poddać dokładnym oględzinom. Oczywiście można używać opon przez więcej niż jeden sezon, ale trzeba sprawdzić czy nie ma żadnych spękań, a grubość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Odgrywa to szczególną rolę w przypadku konieczności gwałtownego hamowania na drodze. Trzeba też pamiętać, że warto kupić cały komplet 4 takich samych, albo przynajmniej dwóch na jedną oś. Jeżeli chcesz wymienić opony, to warto wybrać sprawdzoną firmę Gumi-Express ze Suwałk znajdujących się na terenie województwa opolskiego, której właścicielem jest Sławomir Jakubowski, gdyż oferowane są kompleksowe usługi wyważania kół i nie tylko wraz z sprawdzeniem na sam koniec prawidłowego ciśnienia w każdej z opon.