Czy wiesz, że w ostatnich latach sposób ogrzewania domów przechodzi transformację? Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych pieców na rzecz niskoemisyjnych kotłów na ekogroszek. Okazało się bowiem, że opał ten jest przyjazny dla środowiska, a sami właściciele domu oprócz dbania o przyrodę, mogą również sporo zaoszczędzić. Od specjalisty z Fhu Albanos dowiemy się, jakie jeszcze są zalety ogrzewania lokum ekogroszkiem.

Kilka słów o ekogroszku

Najprościej definiując, ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, który jest wykorzystywany do ogrzewania domów i innych budynków. Co prawda, do jego produkcji potrzebny jest węgiel kamienny, ale mimo to, można uznać go za produkt przyjazny środowisku. Węgiel, z którego się go wytwarza jest bowiem wcześniej kruszony, przesiany i palony. Wówczas, usuwane są również niepalne frakcje oraz wszystkie szkodliwe substancje. Dzięki temu, w procesie spalania, nie są one emitowane do atmosfery. Warto również zauważyć, że specyficzny proces produkcji ekogroszku, przyczynia się do tego, że jego ostateczną formą są niewielkie ziarna (zazwyczaj ich wielkość wynosi 5 mm – 25 mm).

Czy opłaca się ogrzewać dom ekogroszkiem?

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu ekogroszkiem ze względu na ekologię. Niemniej jednak wybór ten nierzadko jest również motywowany aspektem ekonomicznym. Okazuje się bowiem, że wysokiej jakości ekogroszek jest niezwykle wydajny. Oprócz tego, temu paliwowi stałemu można przypisać kilka innych zalet. Są to przede wszystkim:

  • niska zawartość popiołu – dzięki temu nie trzeba zbyt często czyścić paleniska,

  • niski współczynnik spiekalności – co w praktyce oznacza, że ekogroszek jest spalany efektywnie, przekształca więc energię w maksymalną ilość ciepła,

  • wysoka wartość kaloryczna – co oznacza, że spala się go dłużej, niż inne paliwa,

  • wygoda w użytkowaniu – ekogroszek wsypuje się do podajnika raz na kilka dni.

Na co zwrócić uwagę, kupując ekogroszek?

Ze względu na duże zainteresowanie ekologicznymi paliwami stałymi, na rynku istnieje wiele ofert sprzedaży ekogroszku. Warto jednak zaznaczyć, ze najbardziej rozsądny i bezpieczny jest zakup tego produktu od sprawdzonego producenta, jakim jest Fhu Albanos. Przedsiębiorstwo to oferuje bowiem wysokiej jakości opał w stosunkowo niskiej cenie. Klient może mieć więc pewność, że produkt będzie wydajny, a sama praca urządzeń grzewczych – bezawaryjna. Dodatkowo ekogroszek pakowany jest tam w wygodne worki, które nie tylko stanowią zabezpieczenie przed wilgocią, ale także znacznie ułatwiają transport do miejsca docelowego. 

Skup i sprzedaż

Fhu Albanos specjalizuje się w dostarczaniu różnorodnych materiałów opałowych oraz usług związanych ze skupem i sprzedażą surowców wtórnych. W swojej ofercie posiada węgiel, zarówno luzem, jak i w workach, koks, miał oraz ekogroszek. Dodatkowo firma oferuje drewno kominkowe i podpałki. W zakresie obrotu surowcami wtórnymi, Fhu Albanos zajmuje się skupem i sprzedażą złomu stalowego, miedzi, aluminium, mosiądzu, cynku oraz innych metali. Ponadto, przedsiębiorstwo proponuje szeroką gamę wyrobów hutniczych.