Drewno od lat stanowi jedno z najtrwalszych tworzyw przyjaznych człowiekowi. Odznacza się wyjątkowymi właściwościami termicznymi i dużą odpornością, dzięki czemu wytrzymuje duże obciążenia. Aby drewno służyło jako materiał budowlany bądź wykończeniowy, musi przejść odpowiednią obróbkę. Tartaki wyposażone w specjalne maszyny zamieniają kłody na tzw. tarcicę, której nadawane są określone właściwości fizyczne, techniczne i wizualne.

Jak dokładnie powstaje tarcica?

Już samo nazewnictwo wskazuje, że tarcica stanowi produkt powstający na skutej przetarcia drewna. Podłużne kłody są przepiłowywane równolegle do ich podłużnej osi za pomocą technicznych urządzeń zwanymi trakami. Zasilane silnikiem elektrycznym bądź maszynowym, umożliwiają precyzyjne i wydajne cięcie okrągłego drewna na mniejsze elementy. Mimo wysokiego stopnia zaawansowania technologicznego, ich obsługa jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. W Zakładzie Drzewnym Andrzeja Pozorskiego najbardziej popularne są traki taśmowe, które dokonują cięcia z dużą prędkością. W krótkim czasie poradzą sobie z dużą ilością drewna, produkując przy tym niewielką ilość odpadków. Właśnie w ten sposób powstaje tarcica.

Składowanie tarcicy

Fachowcy z Zakładu Drzewnego - Tartaku - Składu drzewnego Andrzeja Pozorskiego w Śliwicach dokładają wszelkich starań, aby przygotowywana przez nich tarcica iglasta spełniała wszelkie wymogi i standardy.

Dzięki ułożeniu w tzw. sztaple tarcicy zapewnia się odpowiedni przepływ powietrza. Należy pamiętać, aby składować drewna w miejscu bezpośrednio narażonym na działanie promieni słonecznych. Należy również chronić je przed deszczem i niskimi temperaturami. Najlepsze warunki dla naturalnego sezonowania drewna stwarzają więc zdecydowanie otwarte hale.

Tarcica i inne produkty drzewne

Zakład Drzewny w Lińsku zajmuje się nie tylko produkcją tarcicy, ale też innych wyrobów. W ofercie tartaku znajdują się między innymi belki, krawędziaki, szpule, palety, deski, łaty, kontrłaty czy listwy. Można tu zakupić również płoty panelowe drewniane idealne do ogrodzenia działki. Pracownicy zakładu drzewnego przygotowują też drewniane elementy stolarki budowlanej, która jest wyjątkowo trwała i znacznie podnosi estetykę budynku.

Firma produkuje również panele SIP 1250 x 2500 mm o różnej grubości. Grubości zastosowanego styropianu do paneli SIP to 50, 100, 150, 200, 250 lub 300 mm, zaś grubość płyty MFP w panelach to głównie 12mm, ale Zakład, na życzenie klienta może zastosować inną.

Przygotowywany w Lińsku materiał drzewny ma wysoką jakość dzięki dbałości o selekcję najlepszego surowca oraz starannej obróbce. Fachowcy wykonują rozmaite elementy drewniane na indywidualne zamówienie. Wystarczy się z nimi skontaktować!