Czy wiesz, że zgodnie z obowiązującym prawem geodezyjnym i kartograficznym, każdy inwestor, który podejmuje się budowy domu, powinien zlecić inwentaryzację zrealizowanych obiektów? Dodatkowo, zobligowany jest on do przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Po spełnieniu tych warunków, możliwe jest zamieszkanie w nowym budynku. Przeczytaj, czy każdy geodeta może wykonać inwentaryzację powykonawczą i dowiedz się, co dokładnie wchodzi w jej skład.

Kilka słów o inwentaryzacji powykonawczej

Ostatnim etapem budowy domu jest inwentaryzacja powykonawcza. Dokonuje się jej bowiem w momencie, gdy wszystkie prace budowlane zostaną już zrealizowane. Głównym celem wykonania inwentaryzacji jest stwierdzenie przez geodetę zgodności zrealizowanego projektu z wcześniejszą mapą projektową. Dodatkowo, konieczne jest naniesienie na dokument wszystkich elementów, których zabrakło w poprzedniej. Są to przede wszystkim:

  • ogrodzenie,

  • przyłącza wody, prądu oraz kanalizacji,

  • tarasy,

  • miejsca parkingowe,

  • bramy wjazdowe oraz furki,

  • inne, utwardzone powierzchnie.

Efekty pracy geodety

Prawidłowe wykonanie inwentaryzacji wymaga czasu. Zazwyczaj kompleksowa realizacja zadania trwa od jednego do ośmiu tygodni. Po jej wykonaniu, odpowiedzialny za tę pracę geodeta, powinien przekazać kopię sporządzonej mapy kierownikowi budowy, a jej oryginał musi trafić do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Na ich podstawie aktualizowane są wszystkie informacje. Dodatkowo, kopie dokumentów trafić powinny również do inwestora lub osoby, która jest właścicielem budynku. Warto zaznaczyć, że dokumentacja z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej jest załączana do zawiadomienia o zakończenia budowy, co finalnie umożliwia zgłoszenie budynku do odbioru.

Czy każdy może podjąć się realizacji tego zadania?

Warto być świadomym, że powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej nie może wykonać każda osoba. Według obowiązującego praca, kompetencje takie posiadają jedynie geodeci, którzy uzyskali stosowne uprawnienia zawodowe z zakresu:

  • geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,

  • geodezyjnej obsługi inwestycji.

Aby zyskać pewność, że powierzone zadanie zostanie wykonane dokładnie, warto zwrócić uwagę na doświadczenie przedsiębiorstwa, z którym nawiązana zostanie współpraca. Warto zaznaczyć, że ponad 30 – letnią praktykę w branży geodezyjnej posiada Geodeta Ryszard Kryża. Firma ta wyróżnia się na tle innych wiedzą, zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz skuteczną i kompleksową realizacją usług.