Elewacja budynku to jego wizytówka, to jak osoba z zewnątrz postrzega dany obiekt. Warto więc zainwestować w pokrycie ścian materiałami wysokiej jakości, jednocześnie estetycznie wyglądającymi. Chcemy Ci dziś przedstawić kilka bardzo ciekawych propozycji na wykończenie budynku, możliwości jest wiele, ale te są bez dwóch zdań najpopularniejsze. Jedną z nich jest oczywiście tynk, a co z pozostałymi?
Rodzaje elewacji budynku
Elewacja powinna być estetyczna, jednocześnie zadbać o odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych na izolację termiczną i dalsze warstwy konstrukcji, aż do pustaków czy cegieł. Dlatego też bardzo często stosuje się elewację kamienną, choć to stosunkowo nowy rodzaj, cieszy się coraz większą popularnością. Kamień ma wiele faktur i bogatą kolorystykę. Do Twojej dyspozycji jest granit, bazalt, łupek, marmur, wapień czy kwarcyt. Każdy z nich jest wyjątkowo odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.
Kolejny rodzaj to elewacje klinkierowe, których wyróżnikiem jest bez dwóch zdań trwałość. To także bardzo elegancki element wykończeniowy, stosuje się go najczęściej na ścianach trójwarstwowych. Tynki cienko- i grubowarstwowe to kolejny popularny wybór. Są dość odporne na wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia. Co ważne, można je podzielić na tradycyjne i dekoracyjne, dzięki czemu uzyskasz jedyny w swoim rodzaju wygląd elewacji.
Elewacja drewniana – ekologia przede wszystkim
Coraz częściej klienci na przykład Zakładu Budowlanego Krzysztofa Nowaczyka decydują się na wybór elewacji drewnianej. To klasyczna wersja, przede wszystkim niezwykle ekologiczna. Drewno, mimo że jest materiałem naturalnym, to oferuje szereg właściwości. Przede wszystkim z biegiem upływu czasu nie traci na jakości. Do produkcji elewacji drewnianej wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe oraz świerkowe. Najtrwalsze są jednak dąb i modrzew. Wilgotność takiego drewna powinna wynosić od 15 do 18 procent. Oczywiście nie można zapomnieć o jego odpowiedniej impregnacji.