Za ściany działowe uznajemy przegrody, które dzielą wnętrze budynku w obrębie jednej kondygnacji. Tworzone są one z różnych materiałów, a przy ich doborze należy zwrócić uwagę na takie współczynniki jak izolacyjność termiczna, nośność, łatwość w wykańczaniu oraz na parametry akustyczne. Obecnie można wyróżnić kilka typów ścian działowych, które występują w wariantach murowanych lub też prefabrykowanych.

Ściany działowe pierwotne i wtórne

Przy projektowaniu budynku unika się tworzenia ścian działowych, które przenoszą obciążenia pochodzących z innych elementów obiektu np. ze stropów. Głównym celem stawiania ścian działowych jest zatem tworzenie pomieszczeń funkcjonalnych. Niekiedy jednak ściany działowe muszą wesprzeć określone konstrukcje, a wtedy nie można ich przestawiać przy remontach i modernizacjach domów, biur, urzędów itp.

Podstawowa kwalifikacja dzieli ściany działowe na te pierwotne, czyli zaplanowane w projekcie i przygotowane na etapie stanu surowego obiektu, a także na ściany wtórne, które są wynikiem reorganizacji przestrzeni w mieszkaniach czy domach. Przestawiane ściany – burzone i stawiane w innym miejscu – muszą jednak być poddawane ekspertyzom technicznym. W niektórych obiektach takich, jak np. bloki z wielkiej płyty i kamienice, aby móc usunąć ścianę działową należy uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej.

Ściany działowe ze względu na materiał wykonania

Budową ścian działowych zajmują się specjalistyczne firmy budowlane, które wiedzą jaki system najlepiej będzie nadawał się dla konkretnego wnętrza. Uwzględnia się wiele parametrów, w tym grubość ścian i to, czy łatwo będzie można w nich prowadzić instalacje sanitarne oraz elektryczne.

Takie przedsiębiorstwa są gotowe na przygotowanie różnych systemów ścian działowych. Wśród nich obecnie najpopularniejsze są:

  • ściany ceramiczne – cegła pełna ceramiczna, cegła dziurawka, cegła kratówka, pustaki ceramiczne,

  • ściany wapienno-piaskowe – cegły pełne lub bloki drążone o różnych wymiarach, a nawet opływowych kształtach,

  • ściany szklane – luksfery lub pustaki szklane o różnej przezierności, barwie, wzorach i fakturze,

  • ściany betonowe – płyty betonowe, bloczki betonowe oraz pustaki betonowe,

  • ściany wykonane z wysokiej klasy betonu komórkowego – płytki lub bloki ścienne autoklawizowane.

Oprócz tego popularne są również zabudowy prefabrykowane, płyty kartonowo gipsowe, bloczki silikatowe, a nawet płyty metalowe. W loftach, biurowcach, bibliotekach, restauracjach i urzędach stosowane są również tafle szkła hartowanego w wielu odmianach (w oprawach aluminiowych lub bez nich). 

Oferta hurtowni budowlanej GMB-Hurt

Wszystkie materiały niezbędne do budowy ściany działowej znaleźć można w asortymencie hurtowni budowlanej GMB-Hurt z Gdańska. To renomowany dostawca szerokiej gamy materiałów budowlanych, takich jak cegły, farby, kleje, wapno, gazobetony, bloczki budowlane, styropian, wełna mineralna czy papy asfaltowe. Firma oferuje również produkty takie jak zaprawy budowlane, kleje do glazury, farby emulsyjne, okna, drzwi oraz folie budowlane. Hurtownia GMB-Hurt kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych jak i firm z branży budowlanej.