Podstawową różnicą między bateriami cynkowymi a alkalicznymi jest rodzaj zastosowanego elektrolitu. Ogniwa cynkowe składają się przede wszystkim z chlorku amonu, podczas gdy baterie alkaliczne zawierają wodorotlenek potasu. Specjalista z JKEL zauważa, że mimo istotnych różnic wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy ze sposobu użycia tych ogniw. Przyjrzyjmy się bliżej specyfikacjom technicznym oraz zaletom obydwu produktów.

Baterie alkaliczne vs cynkowe – poznaj różnice

Ogniwa alkaliczne cechują się większą gęstością energii oraz mają dłuższy okres przydatności do użycia. Wybierając odpowiednie baterie warto zwrócić uwagę na pojemność oraz zabezpieczenia przed wyciekiem elektrolitu. Skład chemiczny baterii oraz gaz wytwarzany w czasie rozładowywania ogniwa sprzyjają wyciekom, dlatego warto postawić na produkty sprawdzonych marek, np. Panasonic Alkaline. Ogniwa alkaliczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wydłużyć czas działania w urządzeniach o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię – wyjaśnia pracownik JKEL. Jako że „paluszki” dostarczają więcej energii niż baterie cynkowe, mogą być z powodzeniem stosowane do zasilania zabawek, padów czy przenośnych sprzętów muzycznych.  Ogniwa cynkowe odznaczają się natomiast doskonałym stosunkiem jakości do ceny, dlatego są tak chętnie wybierane przez naszych rodaków. Produkowane w oparciu o prostą i niezawodną technologie z powodzeniem zasilą urządzenia o niskim poborze mocy, takie jak budziki, piloty czy bezprzewodowe dzwonki do drzwi.

Specjalista z firmy JKEL radzi: jakie baterie wybrać?

Pomimo że baterie alkaliczne są droższe od cynkowych, odznaczają się o wiele lepszą wydajnością. Specjalista z JKEL zaznacza jednak, że wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Niektóre sprzęty są używane tak rzadko, że zastosowanie ogniw alkalicznych mija się z celem – tym bardziej, że wykorzystanie tańszych ogniw grozi wyciekiem i uszkodzeniem podzespołów elektronicznych. Wybieraj mądrze – dbaj o swój domowy budżet!