Odpowiednio wykonany system odwodnienia ma kolosalny wpływ na trwałość elewacji, fundamentów oraz ścian podziemnych. Jak wskazuje specjalista z Izoterm, podstawowym zadaniem systemu jest zbieranie wód opadowych, oraz tych powstających wskutek topnienia śniegu i lodu, oraz doprowadzanie ich przy pomocy rynien i rur spustowych poza ściany budynku. Sprawdźmy, z czego zbudowane jest odwodnienie, i na co zwracać uwagę podczas zakupu elementów.

System odwodnienia – podstawowe elementy

Podstawowymi elementami systemów odwodnienia są rynny i rury spustowe (wraz z uchwytami do mocowania), kształtki oraz akcesoria, takie jak siatki narynnowe. Wszystkie części systemu powinny być dopasowane do powierzchni dachu i zapewniać wymaganą szczelność.

Na polskim rynku dostępne są rynny półokrągłe, o przekroju półeliptycznym i zamkniętym, a także w kształcie gzymsu. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele półokrągłe, które wykazują dużą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne

– wyjaśnia pracownik Izoterm. Jeżeli chodzi o materiały, z których produkuje się rynny, inwestorzy chętnie sięgają po tanie wyroby ze stali ocynkowanej. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości i wytrzymałości, rozważ zakup produktów z tworzyw sztucznych. Za najbardziej odporny materiał uznaje się natomiast stop cynku ze śladowymi ilościami tytanu, aluminium i miedzi.

Odwodnienia podciśnieniowe czy grawitacyjne?

W przypadku płaskiego dachu najlepiej zdecydować się na system wewnętrzny, którego podstawowymi elementami są wpusty dachowe zbierające wodę z pokrycia wierzchniego i izolacji przeciwwodnej. Istnieją dwa sposoby odprowadzania wody – odwodnienie podciśnieniowe z przegrodą powietrzną umieszczoną we wpustach oraz odwodnienie grawitacyjne. Jak wyjaśnia specjalista z Izoterm, po przekroczeniu określonego poziomu wody w wariancie podciśnieniowym dochodzi do zamknięcia dopływu powietrza. Płyn całkowicie wypełnia rury, przez co woda spływa szybciej. Model grawitacyjny jest mniej skomplikowany i opiera się na działaniu sił grawitacji.