O ile w budownictwie mieszkaniowym – jednorodzinnym i wielorodzinnym – nadal królują technologie murowane i betonowe, o tyle większe obiekty są dzisiaj częściej tworzone w konstrukcjach stalowych. Dotyczy to między innymi hal magazynowych, których inwestorzy nie rezygnują z wysokiej klasy mieszanek betonowych. Złotym środkiem w budownictwie przemysłowym jest bowiem stosowanie żelbetu oraz stali. To one pozwalają tworzyć tzw. hale hybrydowe.

Czym są hale hybrydowe?

Hale hybrydowe to budynki, które tworzone są zarówno z betonu, jak i z wielu elementów prefabrykowanych stalowych. Podstawą obiektów jest żelbet, który stanowi swoisty fundament. Materiał ten jest kompozytem betonowym, który dodatkowo zbrojony jest stalowymi prętami.

Żelbet stanowi świetną podstawę dla konstrukcji stalowych ścian oraz dachów, doskonale przenosząc obciążenia oraz naciski. Lekka wielkogabarytowa i prefabrykowana obudowa hali dzięki temu jest bardzo dobrze ustabilizowana. Hala hybrydowa niezależnie od rozmiarów i przeznaczenia może dzięki temu być wykorzystywana bez remontów przez długie lata.

Złoty środek w budownictwie przemysłowym

Technologia hal hybrydowych ceniona jest dzisiaj w budownictwie przemysłowym głównie dlatego, że obiekty są nie tylko łatwe we wznoszeniu. Są one również trwałe – wytrzymałe na warunki atmosferyczne czy działanie człowieka. Gotowa konstrukcja zabezpieczona jest przed geodezyjnymi przekształceniami i odkształceniami. Budynek stalowo-żelbetowy jest bezpieczny w eksploatacji i nie wymaga częstych remontów. Może być dowolnie projektowany oraz wykańczany. Wszystko to dzięki nowoczesnym metodom wznoszenia i wykorzystaniu wysokiej klasy materiałów – lekka konstrukcja sprzyja szybkiej i taniej budowie.

Decydując się na budowę hali stalowej na podstawie żelbetowej, należy całe przedsięwzięcie powierzyć jednemu zespołowi konstruktorów i wykonawców. Tego typu inwestycje muszą być precyzyjnie zaplanowane. Rodzaj izolacji, obudowy ścian, poszycia dachowe czy typ wylewki podłogowej muszą ściśle pasować do pozostałych elementów. Sekret budowy trwałych na lata hal hybrydowych tkwi bowiem w spójności. O to dba firma SZPEC-BUD, która realizuje również w ramach generalnego wykonawstwa zlecenia na budowę obiektów mieszkaniowo-usługowych oraz przepięknych domów jednorodzinnych (domy energooszczędne NF 40, budowa do stanu surowego, budowa pod klucz itd.).

Stal i żelbet – zastosowanie

Konstrukcje stalowe połączone z podstawą żelbetową mają dzisiaj szerokie zastosowanie. Hale hybrydowe tworzone są na potrzeby szeroko pojętego przemysłu, usług czy handlu. W tej technologii przygotowuje się rocznie setki obiektów sportowych, centr logistycznych, magazynów, chłodzi i mroźni, a nawet budynków użyteczności publicznej. Halami hybrydowymi można również nazwać wiele salonów samochodowych. Wykończenie nie musi mieć bowiem tylko i wyłącznie industrialnego charakteru. To inwestor decyduje, jak będzie wyglądał budynek. Może być on pełen szkła, drewna czy kamienia naturalnego. Poszycie ścian często tworzone jest w wersji perforowanych blach lub tzw. elewacji wentylowanych.

Prefabrykacja – krok ku nowoczesności

Charakteryzując hale hybrydowe, szczególnie należy pochylić się na tym, iż są one tworzone w technologiach prefabrykacyjnych. Większość elementów planowanego budynku jest zatem wcześniej przygotowywana w warunkach zakładowych. Jest to gwarancja spełniania wysokich standardów jakościowych dla budownictwa, a także sposób na znaczne obniżenie kosztów i czasu budowy. W uproszczeniu można bowiem przyjąć, że hale hybrydowe nie są budowane, lecz montowane. Prefabrykacja staje się zatem nowoczesnym modelem budownictwa wielkogabarytowego.