Aby konstrukcje stalowe charakteryzowały się wytrzymałością, przy ich łączeniu należy spełnić szereg wymagań. Spawanie, jako podstawowa metoda trwałego scalania metalowych elementów konstrukcyjnych, jest objęte systemem jakości opartym na normach budowlanych. W tym artykule dowiesz się, jakie to są normy, oraz co wchodzi w zakres kontroli wykonanych prac.

Wymagania i normy dotyczące wykonania konstrukcji stalowych

Spawanie to podstawowy proces technologiczny łączenia elementów przy wytwarzaniu metalowych konstrukcji w budownictwie. Bardzo istotne jest zachowanie niezawodności spoin, dlatego produkcja konstrukcji spawanych jest objęta ściśle określonym systemem jakości. Normy budowlane odnoszą się do: wytwórców, personelu i technologii spawania, jakości wykonania oraz wymagań dotyczących kontroli i odbioru.

Według aktualnych norm PN-EN 1993-1-1/A1 i PN-EN 1090-2/zał. B wyróżniamy cztery klasy wykonania konstrukcji (od EXC1 do EXC4). Na ich podstawie wykonawca zobowiązany jest do stosowania takiej technologii produkcji, w tym spawania i doboru materiałów dodatkowych, aby zapewnić odpowiednią jakość połączeń spawanych oraz - w sytuacjach gdy nie jest to możliwe - do dokonania niezbędnych zmian projektu.

Co należy sprawdzić podczas kontroli konstrukcji stalowej?

Jakość spoiw determinuje dalsze użytkowanie konstrukcji zgodnie z normami BHP. Wszystkie elementy konstrukcji metalowych spawanych przez specjalistyczną firmę Lechtim przechodzą przez kontrolę jakości w zakresie:

  • zgodności wymiarów z projektem,

  • wizualnej kontroli jakości spoin na całej długości elementu,

  • zabezpieczenia antykorozyjnego.

Dzięki przeprowadzeniu dokładnej kontroli konstrukcji przez wykonawców, możliwe jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i najwyższej jakości, a tym samym satysfakcji klientów.