Rodzajów pokryć dachowych jest naprawdę wiele. Polacy najchętniej wybierają jednak blachodachówki, które sprawdzają się zarówno przy tworzeniu dachu budynku sakralnego, jak i urzędu, kamienicy czy domu jednorodzinnego. Tego typu pokrycia wyróżniają się bowiem swoją niewielką ceną, a także ultra lekką konstrukcją. Jeśli chodzi zaś o gatunki blachodachówek, stanowczo dekarze polecają dzisiaj zakup wysokiej klasy dachówek panelowych. Są one z kilku względów lepsze od standardowych arkuszy blachodachówek.

Niewielki wymiar i niebywała lekkość blachodachówek panelowych

Blachodachówki panelowe są dzisiaj chętniej stosowane od blachodachówek w arkuszach m.in. ze względu na swoje wymiary. Tworzone są one bowiem o powierzchni maksymalnie 3-4 m2 i o wadze do 3 kilogramów na panel. Dzięki temu są one niebywale proste w transporcie czy podnoszeniu na wysokości. Panele blachodachówek nie są też narażone na wygięcie, złamanie czy zgięcie, co niestety często zdarza się przy blachach w arkuszach wielkoformatowych.

Dekarze zwracają również uwagę na to, że blachodachówki modułowe nie wymagają cięcia. Oznacza to, że straty materiałowe są na niskim poziomie, a nadwyżki towaru można z łatwością zwrócić do wybranego dystrybutora. Inaczej jest z arkuszami blach, które niestety nie tylko są cięższe i większe, ale także wymagają cięcia przy tworzeniu pokrycia dachowego. Generują one zatem znacznie wyższe koszty.

Blachodachówki modułowe, czyli prostota tworzenia pokrycia dachowego

Blachodachówki modułowe dzięki wcześniej opisanej lekkości i niewielkim wymiarom, są bardzo proste w montażu. Posiadają one specjalne rozwiązania montażowe znacznie ułatwiające prace, a moduły tworzą razem niemalże monolityczną i solidną konstrukcję. Warto przy tym nadmienić, iż blachodachówki panelowe sprawdzają się nawet przy złożonej bryle dachu, czego niestety nie można powiedzieć o arkuszach z blachy. Moduły idealnie zatem sprawdzają się przy kominach, a także przy dachach z oknami balkonowymi, świetlikami, oknami dachowymi czy lukarnami.

Prace montażowe przebiegają zatem błyskawicznie, a najlepsze blachodachówki modułowe posiadają nawet specjalne rozwiązania wentylacyjne. Wysokiej klasy pokrycia dachowe wraz z montażem oraz obróbkami blacharskimi poleca firma DACH-PROJEKT. Oferuje ona m.in. blachodachówki modułowe PRUSZYŃKI z powłokami poliuretanowymi.

Trwałość blachodachówek modułowych

Blachodachówki modułowe są bardzo wytrzymałe na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, porywy wiatru, a także na mróz, deszcz i wilgoć. Nie poddają się korozji oraz ulegają podczas ulew samooczyszczeniu. Między innymi dlatego nie wymagają częstego konserwowania – ich intensywność koloru pozostaje niezmieniona przez długie lata.

Warto również dodać, że blachodachówki modułowe mają niewielką rozszerzalność. Oznacza to, że latem nie rozszerzają się nadmiernie, a zimą nie kurczą. Dzięki temu gwarantują wysoką izolacyjność termiczną.

Uniwersalność zastosowania blachodachówek panelowych

Blachodachówki panelowe występują zarówno w tradycyjnym wydaniu, jak i w wersji nowoczesnej. Mnogość kolorów, a także form potrafi przytłoczyć, dlatego zawsze warto o poradę pytać dekarzy i architektów. Obecnie bardzo popularne są blachy modułowe, które do złudzenia imitują dachówki ceramiczne w modelu karpiówek. Hitem są również blachodachówki o mniejszym przetłoczeniu uskoku oraz z efektownym wzorem przypominającym falę. Całość obowiązkowo w wyjątkowym kolorze nabłyszczonego antracytu.

Pomysłów na wykorzystanie i zaaranżowanie budynku dachówką modułową jest zatem wiele. Można z powodzeniem dobrać je do obiektów mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynków sakralnych i publicznych, a nawet przemysłowych czy komercyjnych.