Biuro projektowe H2O GROUP od wielu już lat zajmuje się opracowywaniem projektów i realizacją nadzorów autorskich dotyczących inwestycji z zakresu sieci kanalizacji deszczowej, wodociągowej, instalacji gazowej, hydrologii czy przygotowywania instalacji oraz sieci zaliczanych do gospodarki wodno-ściekowej.

Doświadczeni projektanci z Dąbrowy Górniczej specjalizują się też w kompleksowej obsłudze różnych przedsięwzięć związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska np. uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To wtedy prócz opracowywania dokumentacji projektowej zespół H2O dba o uzyskanie wymaganych pozwoleń oraz uzgodnień branżowych. Często są to tzw. pozwolenia wodnoprawnych i zgłoszenie wodnoprawne, o których można przeczytać w dalszych częściach artykułu. 

Pozwolenie wodnoprawne, czyli decyzja administracyjna

Pozwolenia wodnoprawne to nic innego jak decyzja administracyjna, która upoważnia inwestora do:

  1.     usługi wodnej;
  2.     szczególnego korzystania z wód;
  3.     długotrwałego obniżenia poziomu zwierciadła wody podziemnej;
  4.     rekultywacji wód powierzchniowych lub wód podziemnych;
  5.     wprowadzania do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;
  6.     wykonania urządzeń wodnych;
  7.     regulacji wód, w tym np. do zabudowy potoków górskich czy też do kształtowania nowych koryt cieków naturalnych;
  8.     zmiany ukształtowania terenu na gruntach, które przylegają do wód i mających znaczący wpływ na warunki przepływu tychże wód;
  9.     prowadzenia przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów;
  10.    prowadzenia przez śródlądowe drogi wodne oraz przez wały przeciwpowodziowe napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych.

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane również na:

  •  lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią:

                       a) nowych inwestycji, które mogą w znaczący sposób oddziaływać na środowisko naturalne,

                       b) nowych obiektów budowlanych;

  •  gromadzenie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią m.in. ścieków, środków chemicznych oraz innych materiałów, które potencjalnie mogą skazić wody;
  •  związanych z prowadzeniem działalności przetwarzania czy składowania opadów.

W powyższym punkcie 2 mowa m.in. o infrastrukturze dotyczącej wprowadzania ścieków do wód i ziemi, a także tej obejmującej wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych. Ponadto szczególne korzystanie z wód to m.in. wykopy rowów melioracyjnych, wprowadzenie ścieków do rowów czy budowa pomostów.

Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenia wodnoprawne, jak tłumaczą projektanci z biura projektowego H2O GROUP, wydawane są na wniosek, który rozpatrywany jest przez różne organy w zależności od rodzaju inwestycji. Pozwolenie może wydać zatem albo dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich (PGW WP), albo dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich (RZGW WP).

Projektanci z firmy H2O GROUP dodają, że pozwoleń wodnoprawnych nie należy mylić ze zgłoszeniami wodnoprawnymi. Działa to na podobnych zasadach jak w przypadku pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń robót budowlanych.

Kiedy należy starać się o pozyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Biuro projektowe H2O GROUP występuje z wnioskami o pozwolenia wodnoprawne w imieniu klientów biznesowych; jednostek administracyjnych: gminy, urzędu miasta, wodociągów miejskich; a także klientów prywatnych, między innymi w przypadku chęci:

  • Wykonywania usług wodnych – m.in. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych; odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych - wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast; trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, a także odprowadzanie do wód - wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast; pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych; odbiór i oczyszczanie ścieków; odprowadzanie do wód lub do ziemi wód pobranych i niewykorzystanych.
  • Szczególnego korzystania z wód – np. wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, odwadnianie gruntów i upraw; użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach.
  • Wykonania urządzeń wodnych – m.in. kanały i rowy; wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych oraz wyloty służące do wprowadzania wody do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych; mury oporowe, bulwary, nabrzeża, mola, pomosty i przystani, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa, rozbiórka lub likwidacja istniejących urządzeń wodnych; urządzeń melioracji wodnych; obiekty mostowe, rurociągi, linii energetycznych, linii telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, prowadzonych przez wody powierzchniowe oraz przez wały przeciwpowodziowe; roboty w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i stanu wód podziemnych poza granicami nieruchomości gruntowej, na której są prowadzone te roboty.

Jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia zgodnie z wymaganiami Polskich Wód powinno się wystąpić o jego legalizację. W tym również pomaga biuro H20 GROUP.

Jak uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Pozyskiwanie pozwolenia wodnoprawnego to złożony proces, który wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa wodnego, budownictwa, a także projektowania. Wsparcie takich biur jak H2O GROUP jest zatem nieocenione, a klienci liczyć mogą na szybkie i bezproblemowe załatwianie sprawy. W dużej mierze opiera się ono o zabranie wymaganej przez przepisy dokumentacji. By uzyskać pozwolenie wodnoprawne, należy przygotować zatem:

  • Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
  • Operat wodnoprawny.
  • Opis prowadzenia zamierzonej działalności napisany bez używania określeń specjalistycznych.
  • Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
  • Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego bądź decyzję o warunkach zabudowy.
  • Ocenę wodnoprawną.
  • Projekt instrukcji gospodarowania wodą.
  • Dokumentację hydrogeologiczną.
  • Wypisy z rejestru gruntów lub uproszczone wypisy z rejestru gruntów dla nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód, lub w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych.
  • Zgodę właściciela urządzeń kanalizacyjnych.
  • Dowód opłacenia opłaty.
  • Pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych.
  • Dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wydanie pozwolenia wodnoprawnego, wynosi on zazwyczaj do trzy miesiąca, o ile wniosek z załącznikami jest komplety, klarowny i zgodny z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

Jak wygląda realizacja inwestycji z firmą H2O GROUP?

Biuro projektowe H2O GROUP nie tylko zajmuje się pozyskiwaniem dla inwestorów pozwoleń wodnoprawnych, ale również pełną realizacją inwestycji m.in. z zakresu ochrony środowiska. Współpraca z zespołem z Dąbrowy Górniczej przebiega zawsze w 6 prostych krokach. Zaliczyć można do nich:

  1. Spotkanie z klientem.
  2. Tworzenie koncepcji projektowej.
  3. Podpisanie z inwestorem klarownej umowy.
  4. Przygotowanie dla inwestora pełnej dokumentacji projektowej.
  5. Załatwianie tzw. uzgodnień międzybranżowych.
  6. Realizacja inwestycji wraz z nadzorem autorskim.