Horyzontalne przewierty sterowane są powszechnie stosowane w celu umieszczenia przewodów instalacyjnych pod ziemią. Nie tylko jednak użycie specjalnej głowicy umożliwiającej wykonanie tunelu jest w tym wypadku niezbędną czynnością. Prac przy kompleksowej realizacji horyzontalnych przewiertów sterowanych jest znacznie więcej. O jakich z nich należy pamiętać?

Prace ziemne i utylizacja płuczki wiertniczej

Aby rozpocząć roboty w zakresie tworzenia tuneli podziemnych pod przewody instalacyjne, niezbędne jest przygotowanie tzw. dołów startowych. Prace ziemne związane z ich wykopaniem to jedna z wielu kluczowych dla powodzenia całego przedsięwzięcia czynności. Ważne jest również poznanie parametrów technicznych gruntu, w tym m.in. jego zagęszczenia. Na podstawie zdobytych informacji określa się rodzaj ziemi, co pozwala lepiej dopasować działania związane z wykonaniem sterowanego przewiertu horyzontalnego m.in. poprzez wybór właściwej głowicy.

Rozpoczęcie wiercenia równoznaczne jest z koniecznością odpompowywania użytej płuczki. Jest to najczęściej bentonit, który powinien być na bieżąco usuwany i utylizowany przez ekipę zajmującą się wykonaniem przewiertu sterowanego. Działania w tym zakresie wykonuje firma Abis s.c., która zajmuje się takimi pracami kompleksowo. Oznacza to także możliwość przetransportowania płuczki wiertniczej w miejsce jej utylizacji. Znacząco usprawnia to realizację całego przedsięwzięcia. Jakie jeszcze prace dodatkowe wykonuje się przy horyzontalnych przewiertach sterowanych?

Czynności związane z przygotowaniem rur

Umieszczenie rur w wykonanym tunelu wiąże się z ich odpowiednim przygotowaniem. Zanim jednak zostaną one ze sobą połączone we właściwy sposób, niezbędny jest ich wybór pod kątem materiałów użytych do ich produkcji. Możliwości jest wiele – rury przy horyzontalnych przewiertach sterowanych mogą być wykonane z tworzyw sztucznych czy np. stali. Połączenia zgrzewa się ze sobą, tworząc tym samym solidne ciągi pozwalające na zabezpieczenie m.in. przewodów teletechnicznych czy przesyłanych mediów.

Wraz zakończeniem realizacji horyzontalnego przewiertu sterowanego, firma zajmująca się jego przygotowaniem powinna przeprowadzić też próbę szczelności. Pozwoli ona na ujawnienie ewentualnych nieprawidłowości np. na łączeniach rur, które skutkować mogą nawet poważnymi awariami podziemnych instalacji, a także spadkiem ich wydajności. Prac dodatkowych związanych z realizacją horyzontalnych przewiertów sterowanych jest zatem sporo, dlatego dobrze jest postawić na firmę, która usługi w tym zakresie wykonuje kompleksowo.