Projekt budowlany domu to dokument, który niezbędny jest, aby móc rozpocząć jakiekolwiek prace w zakresie danej inwestycji. Profesjonalnym tworzeniem projektów budowlanych m.in. domów zajmuje się Pracownia Projektowa z Klasą, której siedziba znajduje się w miejscowości Trzebielino położonej na terenie województwa pomorskiego. Sprawdź, co obejmuje projekt budowlany. Zapraszamy do lektury!
Czym jest projekt budowlany domu?
Projekt budowlany to dokument, którego układ i zawartość jest dokładnie regulowana przez prawo budowlane. Przedstawia on plany danej inwestycji budowlanej. Projekt powinien być stworzony zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi. Zbiór dokumentów wchodzących w skład projektu dotyczy zarówno wznoszonego obiektu, jak i zagospodarowania terenu wokół niego, a tworzony on jest przede wszystkim w celu uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Profesjonalne projekty budowlane m.in. domów, hal oraz obiektów usługowo-handlowych oferuje Pracownia Projektowa z Klasą. Przed rozpoczęciem prac budowlanych dokument stworzony przez specjalistów firmy trafia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej, który musi go zatwierdzić.
Co zawiera projekt budowlany?
Każdy projekt budowlany powinien składać się z trzech części, wśród których możemy wyróżnić:
projekt techniczny,
projekt architektoniczno-budowlany,
projekt zagospodarowania działki.
Pierwszy element wchodzący w skład projektu budowlanego, czyli projekt techniczny obejmuje przede wszystkim wszelkie zastosowane rozwiązania konstrukcyjne wraz z wynikami obliczeń np. statyczno-wytrzymałościowych. W projekcie technicznym powinny się również znaleźć opracowania instalacyjne. Projekt architektoniczno-budowlany, czyli kolejny element całego projektu budowlanego, składa się z części opisowej oraz rysunkowej. W części opisowej przedstawia się wszelkie wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne oraz materiałowe, a także izolacyjne. Ta część zawiera również m.in. charakterystykę energetyczną budynku. Część rysunkowa projektu zawiera natomiast rzuty wszystkich kondygnacji budynku, fundamentów, dachu, a nawet rzut więźby dachowej. Ponadto przedstawia ona przebieg m.in. instalacji gazowej i elektrycznej. Ostatni element projektu budowlanego stanowi projekt zagospodarowania działki. To w nim zawarte są informacje odnośnie wymiarów działki, usytuowania domu, a także jego odległości od granic działki.