Twój samochód jest uszkodzony do tego stopnia, że naprawa przewyższa jego wartość? Nie możesz znaleźć kupca i szukasz szybkiego sposobu na pozbycie się kłopotu? Jeżeli zależy Ci na czasie, to najlepszym rozwiązaniem będzie zezłomowanie pojazdu. Pracownik Złomu Lubaczów wyjaśnia, jak wygląda procedura auto-kasacji i co powinieneś zrobić, aby legalnie zdać samochód na stacji demontażu pojazdów.

Kasacja samochodu – kiedy należy zezłomować samochód?

Głównym powodem złomowania auta jest określona przez ubezpieczyciela szkoda całkowita. W takim przypadku ubezpieczony jest zobowiązany do przekazania pojazdu na złomowisko. Pracownik Złomu Lubaczów zaznacza, że niedopilnowanie formalności związanych z kasacją może skutkować dotkliwą karą finansową. Innym przypadkiem jest kasacja na życzenie. Zdarza się, że właściciel pojazdu decyduje się na zezłomowanie auta, będącego jeszcze na chodzie, ponieważ koszty naprawy przekraczają jego możliwości finansowe lub są po prostu nieopłacalne. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć kupca na stary samochód, uskarżasz się na problemy związane z dostępnością części, czy też jesteś zmęczony ciągłymi awariami, kasacja wydaje się bardzo sensownym rozwiązaniem.

Stacja demontażu pojazdów – o czym pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na przekazanie auta do kasacji, musisz zweryfikować, czy wybrana stacja posiada zezwolenie na działalność wystawione przez Marszałka Województwa. Aby dopełnić formalności kasacyjnych, właściciel auta musi okazać dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia.

Po zakończeniu czynności złomowania stacja wystawia trzy kopie zaświadczenia o kasacji, z czego jedna musi być przekazana do urzędu po wyrejestrowaniu samochodu

– mówi pracownik Złomu Lubaczów.

Złom Lubaczów: czy złomowanie auta jest odpłatne?

Jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, jest 10 złotych opłaty skarbowej za wyrejestrowanie pojazdu. Transport do auto-kasacji jest zazwyczaj darmowy,  a dodatkowo można zarobić na sprawnych podzespołach. Pracownik Złomu Lubaczów zaznacza, że nawet stare i zdezelowane samochody posiadają części, które są sprawne i mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Jedyny przypadek, kiedy właściciel będzie zobligowany do uiszczenia opłaty, jest sytuacja, gdy masa pojazdu jest mniejsza niż 90% pierwotnej.