Układanie paneli to standardowa czynność podczas prowadzenia remontu lub wykańczania wnętrza nowo zakupionego domu. Zadanie z pozoru proste i niezabierające wiele czasu. Okazuje się jednak, że w trakcie układania paneli również można popełnić wiele błędów. Dlatego właśnie przygotowaliśmy krótki artykuł, dzięki któremu dowiecie się, jak powinno przebiegać modelowe układanie paneli podłogowych.

Jak przygotować się do układania paneli?

Przed rozpoczęciem układania paneli należy dokładnie oczyścić i wysuszyć podłoże. Na tak przygotowanej powierzchni można już ułożyć pierwszą warstwę w postaci folii paroizolacyjnej. Jej grubość standardowo wynosi 0,2 mm. Dobrą praktyką jest przyklejenie płatów folii do podłoża, używając taśmy klejącej.

W drugiej kolejności na folii należy ułożyć warstwę z pianki polipropylenowej o grubości 3 mm. Pianka ma formę łatwych do układania prostokątów. Można ją także zastąpić płatami płyty pilśniowej. Pianka pełni rolę izolacji akustycznej. Układając formatki z pianki, należy zachować kierunek prostopadły do planowanego kierunku układania paneli.

Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem układania paneli obejmują także przygotowanie samego pomieszczenia. Optymalna temperatura do tego typu pracy wynosi 12 stopni. Warto też zadbać o optymalną wilgotność, która może wahać się w granicach 55-60%. W trakcie układania paneli nie należy otwierać okien oraz wietrzyć pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę podczas układania paneli?

Układanie paneli należy prowadzić, przestrzegając kilku zasad. W pierwszej kolejności warto podkreślić, że standardowe panele nie nadają się do kuchni, łazienki czy też sauny. Problemem jest zbyt wysoka wilgotność w tych pomieszczeniach. Ponadto nie zaleca się układania paneli na zewnątrz oraz w pomieszczeniach wyposażonych w elektryczne ogrzewanie podłogowe. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego dopuszczalne jest ułożenie paneli pod warunkiem, że temperatura podłogi nie będzie przekraczać 28 stopni.

Jeśli chodzi o sposób montażu, to należy się kierować instrukcjami zawartymi na każdym opakowaniu paneli. W większości przypadków będziemy mieli do czynienia z panelami montowanymi na tzw. zatrzask. Ich łączenie jest dosyć proste i bardzo intuicyjne.

Bardzo ważny jest kierunek układania paneli podłogowych. W przypadku długich i wąskich pomieszczeń należy układać je równoległe do dłuższej ściany. Ponadto panele powinny być ułożone prostopadle do okna, dzięki czemu połączenia między nimi nie rzucają się w oczy. W przypadku pomieszczenia z oknami na kilku ścianach panele układamy prostopadle do okna, które znajduje się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Układając panele, należy zostawić im przestrzeń o szerokości 5-10 mm przy krawędziach ścian. Jest to tzw. szczelina dylatacyjna, która pozwoli panelom pracować przy zmianie wilgotności. Szczelina dylatacyjna chroni przed powstawaniem naprężeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia paneli.

Układanie paneli wymaga nie tylko wiedzy, ale także doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z oferty firmy Stanbud - Kompleksowe Remonty i powierzyć to zadanie fachowcom. Firma z Białegostoku, prowadzona przez Stanisława Dąbrowskiego, posiada kompetencje w zakresie szeroko rozumianych prac wykończeniowych. Długa lista realizacji jest najlepszym potwierdzeniem jakości usług świadczonych przez firmę StanBud.