Jeśli chcemy uzyskać wysoką wytrzymałość rozdzielnic elektrycznych, a także odporność na ogień, korozję oraz warunki pogodowe, powinniśmy zdecydować się na ich prefabrykację. Czynność ta polega na umieszczeniu rozdzielnic w jednej obudowie. Na prefabrykację rozdzielnic zazwyczaj decydują się zakłady przemysłowe, producenci maszyn i hurtownie elektryczne. Czym dokładnie jest prefabrykacja i jakie są cechy tego zabiegu?

Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?

Rozdzielnica elektryczna to urządzenie wykorzystywane do rozdzielania energii elektrycznej. Składa się ona z aparatów z przynależnymi połączeniami, elementami konstrukcjami, izolacyjnymi oraz osłonnymi. Porównując rozdzielnice stosowane w domach jednorodzinnych i w dużych zakładach lub hurtowniach elektrycznych, te drugie urządzenia muszą być umiejscowione w jednej lokalizacji. Stąd też wielu inwestorów przeprowadza ich prefabrykację.

Prefabrykacja rozdzielnic, której fachowe wykonanie oferują specjaliści z przedsiębiorstwa Termo-Serwis z Ostrołęki w województwie mazowieckim, polega na montażu szaf rozdzielczych niskiego napięcia dla potrzeb przemysłowych. Szafy te wykonane są ze specjalnych prefabrykowanych materiałów. Prefabrykowane rozdzielnice można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to rozdzielnice jednoczłonowe, które charakteryzują się wyłącznikiem stałym. A drugi rodzaj to rozdzielnice dwuczłonowe, w których występują dwa człony, a mianowicie nieruchomy oraz wysuwany. W przypadku człona wysuwanego możliwe jest jego mechaniczne i elektryczne oddzielenie od człona stałego, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej biegunowej przerwy izolacyjnej. W takich konstrukcjach spotyka się np. przedział szyn zbiorczych.

Cechy prefabrykacji rozdzielnic

Konstrukcja szkieletowa, która stworzona jest z profili perforowanych oraz osłon ze stalowej blachy charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wykonania, a do tego dokładnością wymiarową gabarytów, które są zgodne z normą PN-EN 13369. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka innych rozwiązań, które wykorzystuje się w procesie prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych. W celu wykonania zabezpieczeń chroniących przed błędnymi operacjami łączeniowymi wykorzystuje się specjalistyczne systemu blokad elektromechanicznych i mechanicznych. Z kolei metalowe przegrody, które odpowiadają za wydzielanie przedziałów, samoczynnie zasłaniają części będące pod napięciem w trakcie przestawiania członu ruchomego. Wspomniany wydzielony przedział obrotów pomocniczych umożliwia zablokowanie dostępu do obwodów wysokiego napięcia. Natomiast do wnętrza rozdzielnicy i aparatów, które zamontowane są na jej tylnej ścianie mamy swobodny dostęp, co możliwe jest dzięki szybkiemu i łatwemu demontażowi dolnej części kasety członu wysuwnego.