Perforacja to proces oparty na wykonywaniu otworów w materiale za pomocą wiercenia, wykrawania, frezowania lub przy użyciu metody laserowej. Dziurowane blachy są powszechnie stosowane w branży budowlanej, motoryzacyjnej, przemysłowej i spożywczej. Wykonywane ze stali i aluminium odznaczają się podwyższoną trwałością i dają nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Sprawdźmy, w jaki sposób są uzyskiwane i czym różnią się wybrane techniki obróbki.

Perforacja blachy przez wykrawanie, wiercenie i frezowanie

Wykrawanie to jedna z najczęściej stosowanych metod perforowania blachy, która sprawdzi się zarówno do obróbki arkuszy aluminiowych, jak i mosiężnych, miedzianych, tytanowych czy nawet plastikowych. Sterowane cyfrowo maszyny, wykorzystywane przez KKS Steel Sp. z o.o., zapewniają precyzyjne wycinanie najbardziej wymyślnych kształtów. Perforacje przez wiercenie są z kolei rekomendowane przy obróbce blach o grubości większej niż standardowa. Stosując tę metodę, można wywiercić minimalne otwory o gładkich stożkowych ściankach, których średnica jest dostosowana do indywidualnych wymogów użytkownika. Największą zaletę dziurowania przez wiercenie jest możliwość uzyskania naprawdę małych i gęsto rozlokowanych otworów.
Inną popularną metodą obróbki są perforacje przez frezowanie zalecane do wykonywania sita o bardzo wąskich szczelinach i zróżnicowanych przekrojach. Tak uzyskane blachy są niezwykle odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne.

Perforacja laserowa – gdzie znajduje zastosowanie?

Laserowe dziurowanie to metoda, która stanowi uzupełnienie wcześniejszych technik perforacji. Zdecydowanie najnowocześniejsza i gwarantująca największą precyzję działań pozwala wykonać bardzo precyzyjne otwory, których przekrój średnicy wynosi zaledwie 0,1 mm. Tak zaawansowana technologia została doceniona przez przedstawicieli przemysłu spożywczego oraz rynek oczyszczania ścieków przemysłowych. Mniej popularną alternatywą dla lasera jest perforacja elektronowa.