Istnieją określone dyrektywy i przepisy prawa budowlanego, dotyczące wytrzymałości i sposobu wylewania posadzek, ze względu na bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury przemysłowo-usługowej. Wylewanie posadzki to ostatni etap prac wykończeniowych podłogi, który bezpośrednio przyczynia się do późniejszego bezpieczeństwa użytkowników. Warto więc zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie i wykonanie podłoża.

Materiały stosowane przy wylewaniu posadzki

Na etapie wykonywania podłogi bardzo ważną rolę pełni podkład, czyli warstwa znajdująca się bezpośrednio pod posadzką. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia i jego eksploatowania dobrać należy odpowiedni układ warstw. Ich grubość powinna być tak dostosowana, by podkład nie pękał podczas wysychania. Ważne jest również, by podkład charakteryzował się wysoką wytrzymałością i był wypoziomowany. W przypadku budowli mieszkalnych na parterze, przed wylewaniem posadzki układa się izolacyjną warstwę z twardego styropianu. Na stropach międzykondygnacyjnych korzysta się również z odpowiednich styropianów akustycznych lub z wełny mineralnej, na których później układa się warstwy folii. Stanowi ona warstwę przeciwwilgociową, poślizgową i zapobiega przedostaniu się składników zaprawy podłogowej. Sposób wylewania posadzki i jej grubość determinuje materiał wykonania. Posadzkę podłogową wykonać można z betonu, półsuchej zaprawy lub samorozlewnego jastrychu. Można ją układać ręcznie lub wylewać za pomocą pompy do betonu. Aby uzyskać większą odporność na ścieranie, stosuje się także suche posypki utwardzające.

Najczęstsze błędy popełniane przy wylewaniu posadzek przemysłowych

Poprawność wykonania posadzek podłogowych wpływa na walory użytkowe oraz ich trwałość. Niestety bardzo często popełniane są błędy już na etapie wstępnych prac wykończeniowych. Do jednych z nich należy źle dobrana konsystencja mieszanki wylewnej cementowej, bądź anhydrytowej. Jak podkreśla specjalista z firmy Biał-Bet, ważne jest, by podczas wykonywania warstw podłogowych zadbać o poprawną konsystencję mieszanek. Niewłaściwa gęstość równoznaczna jest z trudnościami w wylewaniu danej mieszanki. Do innych błędów należą nadmierne nasłonecznienie i przeciągi podczas prac, niepoprawne wykonanie jastrychu, oraz brak dylatacji i hydroizolacji. Aby uniknąć popełniania wyżej wymienionych błędów, warto zadbać o właściwe proporcje mieszanki wylewnej, dobre warunki dojrzewania oraz prawidłowy układ szczelin przy podziale na pola dylatacyjne podłoża.