Zakładanie, łączenie, przekształcanie oraz likwidacja spółek kapitałowych i osobowych, spółdzielni oraz fundacji to zadania, które mogą wydawać się skomplikowane i czasochłonne. Warto zatem zwrócić się o pomoc prawnika. W poniższym artykule omówimy szczegółowo te czynności oraz wsparcie, jakie oferuje KMMG Kancelaria Adwokacka Adwokat Mieczysław L. Gliński w ich realizacji.

Tworzenie i łączenie spółek

Działalność gospodarczą można prowadzić jako jednoosobowy podmiot gospodarczy na podstawie wpisu do CEIDG lub formie spółek określonych w kodeksie spółek handlowych:

  • spółek osobowych (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),

  • kapitałowych (spółka z o.o., spółka akcyjna).

Każdy z tych rodzajów spółek posiada swoje specyficzne cechy i wymagania.

Utworzenie spółki kapitałowej wymaga zgromadzenia określonego minimalnego kapitału, sporządzenia umowy spółki i zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), co jest równoznaczne z uzyskaniem osobowości prawnej przez spółkę. Tworzenie spółek osobowych wygląda nieco inaczej. Spółki te nie mają minimalnego kapitału założycielskiego, a ich umowy nie muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Umowy spółek mogą być sporządzone według urzędowego wzorca w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości (system S24) lub w formie notarialnej albo zwykłej pisemnej (spółka jawna). Każdą spółkę należy zarejestrować w KRS-ie.

Łączenie spółek to proces, w wyniku którego powstaje nowa spółka lub jedna ze łączonych spółek przejmuje majątek drugiej spółki albo kilku pozostałych. Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) albo przez ustanowienie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek, za udziały, lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Łączenie spółek to skomplikowany proces wymagający wykonania wielu czynności, od przygotowania planu połączenia do podjęcia uchwał o połączeniu przez właściwe organy każdej ze spółek i zarejestrowania zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Jednakże nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. Spółki osobowe nie podlegają podziałowi.

Przekształcanie spółek

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Podobnie jak przy łączeniu i podziale spółek należy przeprowadzić określoną w Kodeksie Spółek Handlowych procedurę, m.in. sporządzić plan przekształcenia i oczywiście zarejestrować ją w KRS-ie.

Rozwiązanie spółek

Rozwiązanie spółki powodują przyczyny przewidziane w umowie lub statucie spółki, uchwała wspólników lub odpowiedniego organu spółki o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, ogłoszenie upadłości spółki.

Likwidacja to proces zmierzający do zakończenia działalności i bytu prawnego spółki. Co do zasady wymaga przeprowadzenia likwidacji, którą przeprowadza likwidator lub likwidatorzy wyznaczeni przez odpowiedni organ spółki (np. zgromadzenie wspólników spółki z o.o.) lub sąd.

Spółka jawna i spółka komandytowa mogą być rozwiązane bez przeprowadzenia likwidacji (inny uzgodniony przez wspólników sposób zakończenia działalności spółki).

KMMG Kancelaria Adwokacka z Zambrowa w woj. podlaskim świadczy usługi prawne w zakresie zakładania, łączenia, przekształcania oraz likwidacji spółek kapitałowych i osobowych, spółdzielni oraz fundacji. Pomoże na każdym etapie procesu, analizując potrzeby klienta i dostosowując usługi do indywidualnych oczekiwań.