Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, wodomierze w budynkach mieszkalnych i użytkowych, powinny być co pięć lat wymieniane na nowe. W ten sposób sprawdza się dokładność wskazań licznika. Jednak koszt wymiany wodomierza to często wydatek wysokości kilkuset złotych. Czy można go uniknąć? Jaka jest alternatywa, by nie wymieniać sprawnego wodomierza na nowy? Informacje na ten temat w poniższym artykule.

Dlaczego wodomierz wymaga wymiany?

Wodomierz, czyli urządzenie służące do pomiaru zużycia wody, jest obowiązkowy tak w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Montaż licznika niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala dużo szybciej zauważyć ewentualne straty wody spowodowane przeciekiem, a także stanowi gwarancję płacenia za wodę faktycznie zużytą. Posiadanie wodomierza niesie jednak ze sobą również obowiązki. Najważniejszym z nich jest wymagana okresowa kontrola prawna urządzenia. Wynika to z faktu, że na wspomnianych wodomierzach, gromadzi się osad mineralny. Tym większy, im twardsza woda występuje w danym regionie. Po pięciu latach pracy licznika osad ten może powodować, że pomiar zużywanej wody nie będzie wykonywany w sposób prawidłowy. Ceny nowych wodomierzy uzależnione są od typu urządzenia i mogą kształtować się na poziomie nawet kilkuset złotych.

Czy wymiana wodomierza jest zawsze niezbędna?

W przypadku uszkodzenia licznika, jego wymiana jest obowiązkowa. Może się jednak zdarzyć, że po pięciu latach, zamontowany pierwotnie wodomierz jest wciąż w pełni sprawny. Tym bardziej, jeśli jest to nowoczesne urządzenie wysokiej klasy. Czy istnieje sposób, by go nie wymieniać i nie narazić się na kary finansowe? Otóż tak. Wspominany wodomierz można poddać procesowi legalizacji. Polega on za zdemontowaniu licznika i zastąpieniu go urządzeniem tymczasowym, a następnie dostarczeniu do odpowiedniego punktu. Po zakończonej procedurze, stare urządzenie można ponownie zamontować w budynku. Wodomierz posiadający legalizację jest, zgodnie z prawem, podstawą do ustalenia ilości zużytej wody i naliczania opłat.

Może się wydawać, że opisany proces legalizacji jest bardzo czasochłonny i skomplikowany. Decydując się na niego, warto skorzystać z zaufanej firmy, jak na przykład MPWiK Błonie, która zapewni pełne wsparcie w tym zakresie. Oferowana usługa legalizacji urządzeń, nie tylko skróci czas całej operacji, ale będzie również tańszym rozwiązaniem niż zupełna wymiana wodomierza na nowy.

Jak przebiega proces legalizacji wodomierza z firmą MPWiK Błonie?

Proces legalizacji wodomierza polega na wykonaniu czynności mających na celu sprawdzenie poprawności pomiaru i zgodność wyników pomiarowych z rzeczywistym zużyciem wody. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie wniosku o legalizację wodomierza u właściwego dostawcy usług wodociągowych, czyli MPWiK Błonie. Następnie zostanie umówione spotkanie z pracownikiem, który przeprowadzi pomiar wodomierza. Po dokonaniu pomiaru, wodomierz zostanie zdeponowany na okres 14 dni. Po upływie tego czasu następuje kolejne spotkanie z pracownikiem dostawcy w celu dalszej procedury legalizacyjnej. Po zakończeniu procesu właściciel wodomierza otrzymuje pisemne potwierdzenie legalizacji oraz nowe odczyty licznika wody. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub konieczności wymiany urządzenia, właściciel zostanie poinformowany o dalszych krokach do podjęcia.