Przed przystąpieniem do budowy przyłącza wodociągowego inwestor musi zrealizować szereg formalności. Procedura nie ogranicza się do wykonania wykopu i ułożenia odcinka rury – w wielu przypadkach trzeba zaingerować w pas drogowy i uzyskać pozwolenie zarządcy dróg. Oprócz przyłącza wodnego pod ziemią ciągną się także inne instalacje, dlatego tak ważne jest wykonanie precyzyjnego projektu. Pracownik Gaz Projekt wyjaśni, jak to wygląda w praktyce.

Przyłącze wodociągowe – projekt

W pierwszej kolejności specjaliści z Gaz Projekt zbierają niezbędne materiały do wykonania projektu przyłącza wody m.in. mapę sytuacyjno-wysokościową oraz dane o istniejących i planowanych instalacjach podziemnych. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza, w którym uwzględnia się informacje o zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego na wodę w oparciu o liczbę mieszkańców oraz rodzaje odbiorników wody.
Jak wskazuje pracownik Gaz Projekt, wykonanie projektu budowlano-wykonawczego wymaga zapoznania się ze specyfiką nieruchomości. W ramach usług projektant określa miejsce budowy przyłącza w oparciu o dostarczony projekt architektoniczny obiektu, wytycza trasę, oraz definiuje wymaganą średnicę przyłącza, wodomierza oraz zawory. Efektem prac jest sporządzenie opisu technicznego.

Projekt techniczny – Zakład Wodociągów i Kanalizacji

Uzgodnienie projektu technicznego budowy przyłącza w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji to kluczowy etap procedowania.

Do projektu dołączamy pełny opis techniczny wraz z zestawem rysunków: planem sytuacyjnym ze zdefiniowaną trasą przyłącza, szczegółami instalacyjnymi wodomierza oraz rysunkami innych miejsc, które wymagają wykonania samodzielnego przyłącza. Oprócz tego potrzebujemy warunków technicznych oraz opinię uzgodnienia dokumentacji projektowej w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej

– mówi pracownik Gaz Projekt.

Zdarza się, że do dokumentów trzeba dołączyć także inne uzgodnienia, które wynikają z usytuowania przyłącza.