Planując budowę swojego wymarzonego domu należy pamiętać o bardzo wielu kwestiach. Po zakupie działki budowlanej, konieczne jest wybranie projektu domu. Oprócz tego, ogromne znaczenie ma również zagospodarowania terenu działki budowlanej, który stanowi integralną część całego projektu architektonicznego. To na jego podstawie wydawane jest pozwolenie na budowę. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, projektując przestrzeń na swojej działce.

Projekt zagospodarowania działki budowlanej – dlaczego jest tak ważny?

Projektując wymarzony dom, sięgamy w przyszłość i zastanawiamy się, jak on ma wyglądać, żeby był funkcjonalny i spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Tak samo jest w przypadku projektu zagospodarowania działki budowlanej, gdyż wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądała działka i w której jej części będzie usytuowany dom, a gdzie garaż lub ogród. Można powiedzieć, że jest to dokument kompatybilny z projektem budowlanym. Jego posiadanie jest konieczne do uzyskania pozwolenia na realizację budowy. Wykonanie projektu zagospodarowania terenu warto zlecić doświadczonej Agencji Usług Projektowo-Budowlanych Hajduk Jerzego Piotrowicza, która poradzi sobie z rozplanowaniem przestrzeni nawet na działkach o trudnym położeniu lub posiadającej nietypowy kształt, nadając jej funkcjonalność użytkowania.

Projekt zagospodarowania działki budowlanej może być wykonany tylko przez architekta posiadającego konieczne do tego uprawnienia architektoniczno-budowlane, jak Jerzy Piotrowicz i decyzję stwierdzającą umiejętności w tym zakresie, wydaną przez samorząd zawodowy. Podczas tworzenia takiego projektu, bardzo ważną kwestią jest również zgłoszenie się do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, przedstawiając wszelkie planowane zmiany dotyczące przyłączy zewnętrznych, np. gazu czy prądu. Gotowy dokument należy zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu wojewódzkiego. Ważną informacją jest fakt, że takiego projektu dotyczącego terenu nie muszą posiadać osoby, które planują przebudowanie już istniejącego budynku.

Co zawiera projekt zagospodarowania działki budowlanej?

Projekt zagospodarowania terenu składa się z dwóch części: opisowej i rysunkowej. W pierwszej części muszą znaleźć się wszystkie formalne kwestie dotyczącej dotychczasowego stanu zagospodarowania działki wraz z opisem wszelkich zmian projektowych, jakie zaistnieją po jego wdrożeniu. Co więcej, w tym dokumencie muszą zostać zawarte wszelkie informacje o układzie komunikacyjnym, ukształtowaniu terenu i zieleni, opis usytuowania domu (i jego powierzchni) na działce, a także innych budynków. Na koniec należy pamiętać, żeby sprawdzić czy wszystkie planowane zmiany na działce będą zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub z decyzją o warunkach zabudowy.

Wszystkie te elementy opisowe projektu wykona doświadczona ofercie Agencja Usług Projektowo-Budowlanych Hajduk Jerzego Piotrowicza z Żywca. Co więcej firma, ta sporządzi również część rysunkową projektu, która musi ona uwzględniać: orientację położenia działki i budynków na niej wraz z granicami, szczegółowe wymiarowanie, a także wszelkie inne szczegółowe informacje dotyczące przyłączy i instalacji. Co ważne, trzeba pamiętać, aby projekt zawierał także opis rodzaju i zasięgu uciążliwości inwestycji wraz ze wskazaniem obszaru ograniczonego użytkowania, nazywany analizą obszaru oddziaływania.