Dom energooszczędny dobrze zaprojektowany będzie zarazem estetyczny, praktyczny i nieobciążający kieszeni właściciela, jeśli chodzi o wysokość kosztów eksploatacyjnych w ujęciu rocznym. Z tego względu jest to jeden z najprężniej rozwijających się nurtów budowlanych. Czym powinien charakteryzować się dobrze zaprojektowany energooszczędny dom jednorodzinny?

Dom energooszczędny w porównaniu z klasycznym domem to źródło sporych oszczędności. W przypadku wykorzystania nowoczesnych technologii dobry projekt może zmniejszyć kilkukrotnie zużycie energii w okresie grzewczym. Do ich wykonania zachęcają liczne programy unijne, dofinansowania budowy domów wykorzystujących alternatywne metody ogrzewania jak np. kolektory słoneczne, czy też pompy ciepła.

Jakie warunki powinien spełniać dom energooszczędny?

Według założeń projektowych dom uznawany za energooszczędny nie powinien zużywać więcej niż 70% energii w porównaniu z klasycznym domem. Aby to osiągnąć, projektanci domów jednorodzinnych proponują zastosowanie w nich rozwiązań energetycznych, pozwalających na samoczynne kumulowanie energii niezbędnej np. na ogrzanie budynku, wody, czy wytworzenie energii elektrycznej. Wspomniane kolektory słoneczne czy też pompy ciepła wykorzystują naturalne źródła energii. Ogólnie w domach energooszczędnych możliwe jest wykorzystanie różnego rodzaju energii naturalnej:

  • energii słonecznej,

  • energii geotermalnej,

  • energii wiatrowej.

O tym, który rodzaj nowoczesnych rozwiązań technologicznych będzie najlepszy, decyduje poniekąd położenie nieruchomości i jej warunki geologiczne, wiatrowe, które bada się, zlecając odpowiednie badania techniczne.

Jak projektuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny musi być odpowiednio usytuowany. W przypadku tego typu budownictwa bierze się pod uwagę czynniki, które w klasycznym budownictwie mają charakter marginalny. Chodzi tu np. o:

  • usytuowanie wjazdu od strony północnej bądź wschodniej,

  • zbudowanie domu na działce bezpośrednio niesąsiadującej z wysokimi budynkami,

  • duże pomieszczenia salony powinny być rozlokowane po stronie południowej,

  • mało uczęszczane pomieszczenia, jak garaż po stronie północnej,

  • niewskazane są elementy dekoracyjno użytkowe jak balkony, tarasy itp.

Budowa domu energooszczędnego a materiały budowlane

Istotną funkcję w projektowaniu budynków pasywnych, bo tak też bywają nazywane budynki energooszczędne jest zwrócenie uwagi na właściwy kąt nachylenia dachu oraz zastosowane materiały budowlane. Muszą być one nie tylko wysokiej jakości, ale również cechować się dobrymi parametrami termicznymi. Powinny być wysoce izolacyjne.

Uwzględnienie wszystkich powyższych czynników w połączeniu z doświadczeniem i bogatą wiedzą biur projektowych da nam gwarancję wykonania projektu domu energooszczędnego na miarę naszych potrzeb.