Instalacje odgromowe chronią konstrukcje budynku, a także jego mieszkańców na wypadek uderzenia pioruna. Jeśli planujesz budowę domu lub chcesz wyposażyć istniejący już budynek w nowoczesną instalację odgromową, poznaj usługi firmy Grom-Tech – ekspertów w tej dziedzinie. Sprawdź, jak zbudowana jest instalacja odgromowa oraz na czym polega jej montaż.

Do czego służy instalacja odgromowa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi wszystkie budynki jednorodzinne o powierzchni ponad 500 m² i wyższe niż 15 m oraz obiekty zbudowane z materiałów łatwopalnych muszą być wyposażone w ochronę odgromową. Najbardziej na uderzenie pioruna narażone są oczywiście obiekty wysokie, a także budynki zlokalizowane na wzniesieniach, jednak warto zdecydować się na montaż instalacji odgromową nawet w sytuacji, gdy prawnie nie jest to konieczne. Montażem takich instalacji zajmują się firmy świadczące usługi elektryczne, takie jak Grom-Tech.

Instalacja odgromowa jest bezpieczną drogą, którą prąd może przepłynąć z dachu do gruntu, omijając konstrukcję budynku, co chroni go przed uszkodzeniem. Aby spełniała swoje zadanie, musi być ona jednak odpowiednio wykonana, dlatego zadanie to warto powierzyć ekspertom – takim jak firma Grom-Tech.

Montaż instalacji odgromowej z pomocą firmy Grom-Tech

Zadaniem instalacji piorunochronnej jest przejmowanie ładunku elektrycznego poprzez układ zwodów oraz odprowadzenie go do ziemi i rozproszenie za pomocą układu uziomowego. Podstawowym elementem każdej instalacji odgromowej są zwody naturalne, czyli elementy konstrukcyjne budynku, takie jak zbrojenia żelbetowego pokrycia dachu, elementy metalowe wystające ponad dach, zbrojenia żelbetowych elementów ścian i fundamentów, a także stalowe słupki nośne. W przypadku, gdy budynek nie posiada takich elementów, specjaliści z firmy Grom-Tech montują na nim zwody sztuczne – poziome lub pionowe.

Ładunek przejęty przez układ zwodów odprowadzany jest do ziemi poprzez przewody układane na ścianach bocznych budynku – ich montaż jest kolejnym etapem prac podczas montażu instalacji odgromowej. W zależności od konstrukcji budynku specjaliści montują przewody odprowadzające, łączące zwody z przewodami uziemiającymi lub przewody uziemiające, które łączą przewody odprowadzające z uziomem poprzez zaciski probiercze – rozłączane połączenia śrubowe.

Ostatnim elementem każdej instalacji odgromowej jest uziom. Jego zadaniem jest odprowadzanie ładunku elektrycznego do metalowych części instalacji, umieszczonych w gruncie. Montaż tej części wymaga prac ziemnych, ponieważ element ten znajdować się musi na głębokości nie mniejszej niż 0,6 m.