Budowa nowoczesnych domów wymaga planu i monitorowania prac. Za ich prawidłowy przebieg i późniejsze użytkowanie domu odpowiada dobry projekt. Powinien zawierać parametry, dodatkowe instalacje i dokumentację. Możliwe jest skorzystanie z gotowego lub indywidualnego, wykonywanego na zlecenie. Czym się od siebie różnią? Kiedy warto zdecydować się na pomoc architekta? Jakie są zalety projektu z katalogu?

Zalety indywidualnych i gotowych projektów nowoczesnych domów. Kiedy lepiej zlecić, a kiedy skorzystać z gotowego pomysłu?

Katalog projektów domów można znaleźć najłatwiej w Internecie. Udostępniane są bezpłatnie po zalogowaniu się na stronie www. Do głównych korzyści z ich wyboru należą:

  • Oszczędność czasu. Na projekty domów jednorodzinnych trzeba czekać często kilka miesięcy.
  • Atrakcyjne ceny. W stosunku do cen usług architektonicznych, które można zainwestować np. w wyposażenie.
  • Dostęp do gotowej wersji od razu.
  • Samodzielne załatwianie formalności. Wpływ na rozwój prac budowlanych.

Jest to także dobra propozycja dla właścicieli działek o standardowych wymiarach. Z kolei projekty nowoczesnych domów wykonane przez biura projektowe to gwarancja:

  • Funkcjonalności. Dopasowania do Twoich potrzeb i nietypowych rozmiarów działki.
  • Wysokiej jakości. Wraz z planem architekt przygotowuje wizualizacje.
  • Unikalności. Specjalista wykona na zamówienie oryginalny szkic.
  • Uniknięcia załatwiania czasochłonnych spraw urzędowych. Projektant będzie za Ciebie nadzorował postęp w pracy.

Zlecenie pierworysu profesjonaliście pozwala na wprowadzenie zmian w dowolnej chwili.

Jakie są różnice między gotowym projektem domów a zleconym?

Główną różnicą w projektach domów parterowych: gotowych lub zlecanych jest koszt inwestycji. Plan budynku mieszkalnego z katalogu to koszt ok. 2 tys. zł. Zamówienie u dobrego architekta jest droższe. Cena wynosi ponad kilkanaście tys. zł. Może ją jednak obniżyć indywidualny wybór materiałów wykończeniowych. Kolejną różnicą jest czas realizacji dobrego domu. W przypadku przedsięwzięcia zleconego na zamówienie, okres oczekiwania będzie dłuższy. Trwa ok. kilku miesięcy. Poza tym gotowe lub zlecone plany działania różnią się adaptacją. Jeśli zdecydujesz się na projektanta domu, musisz sprawdzić, czy ma odpowiednie uprawnienia.

Wg prawa budowlanego pełnowartościową dokumentację projektową stanowi tylko zarys nadzorowany przez profesjonalistę z biura architektonicznego. Z reguły wiąże się to z koniecznością wprowadzenia poprawek i przebudowy. W przypadku tworzonego na zamówienie szkicu, czynności związane z adaptacją są nierzadko wliczone w cenę. W przypadku wersji z katalogu opłata obejmuje również podstawową dokumentację, kosztorys oraz plan prac. Opcja umożliwia indywidualizację budynku lub wnętrza, a także wprowadzenie ewentualnych poprawek. Chociaż gotowych planów można znaleźć wiele w Internecie lub w katalogach, z reguły wymagają przeróbek.

Jeśli zależy Ci na oryginalnym projekcie i chcesz mieć wpływ na każdy etap budowy, zleć jego realizację architektowi. Jeśli natomiast zależy Ci na czasie, skorzystaj z gotowych szablonów dostępnych w katalogach biur projektowych czy w Internecie. Na wybór powinny jednak wpłynąć Twoje preferencje i zasoby finansowe. Warto jednak poradzić się w tym celu specjalisty lub zapytać o opinię znajomych.