Instalacja wodna musi być poprowadzona do każdego pomieszczenia, w którym chcemy mieć dostęp do bieżącej wody. Tworząc projekt należy uwzględnić kilka czynników, w tym planowane sieci grzewcze wraz z podłogówką. Jeżeli inwestor zdecyduje się na instalację C.O., ważne jest ustalenie sposobu prowadzenia rur do i z kotła. W każdym przypadku montaż instalacji powinien być powierzony profesjonalnej firmie.

Projektowanie instalacji sanitarnych – sieci wodno-kanalizacyjne

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych projektantów instalacji wodno-kanalizacyjnych jest wybór najtańszych komponentów z niesprawdzonego źródła. Rury oraz pozostałe elementy systemy mają ciągły kontakt z wodą, dlatego tak ważna jest ochrona układu przed korodowaniem. Wysoka jakość użytych materiałów i ich odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych to podstawa prawidłowego działania sieci wodnej. Kwestią kluczową jest także odpowiednie połączenie części za pomocą złączek lub klejów. Jak wskazuje specjalista z Pracowni geodezyjno-projektowej Adama Bednarza, orurowanie musi być zaprojektowane z uwzględnieniem instalacji grzewczych. Do kotłów należy doprowadzić wyłącznie zimną wodą; rury z ciepłą i zimną wodą prowadzone są od kotła do poszczególnych elementów sanitarnych.

Projekt instalacji sanitarnych – wskazówki dla wykonawcy instalacji sanitarnych

Projektowanie instalacji sanitarnych to proces wymagający doświadczenia i precyzji. Kwestią zasadniczą jest rozplanowanie układu na wysokości, która umożliwi sprawne podłączenie wszystkich sanitariatów i baterii. Zgodnie z ogólnymi wskazaniami rury z wodą powinny być doprowadzone na wysokości od 0,5 do 0,6 metra nad podłogą, jeżeli planujemy podłączenie baterii umywalkowej. Zestaw natynkowy lub podtynkowy w kabinie prysznicowej jest zazwyczaj instalowany na wysokości 1,2 – 1,3 metra. Z kolei spłuczka w kompakcie wymaga doprowadzenia orurowania na wysokości ok. 0,6 m.