Urządzenia dźwigowe, zarówno osobowe, jak i towarowe, należą do kategorii maszyn i urządzeń rejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego. Oznacza to, że aby można było z nich korzystać, muszą przejść badanie legalizacyjne, a następnie okresowe kontrole w odstępach czasu ściśle opisanych w przepisach. Stosowanie tych przepisów jest gwarancją bezpieczeństwa korzystania z wind i dźwigów. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym omawiamy te kwestie nieco szerzej.

Przepisy dotyczące konserwacji, serwisowania i modernizacji dźwigów

Przepisy dotyczące dopuszczania do użytkowania wind i dźwigów osobowych oraz ich konserwacji to przede wszystkim Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 667 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1008) i Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2176).

Odnośnie obowiązku utrzymania budynku – oraz jego części, w tym wypadku dźwigu – w należytym stanie technicznym, obowiązuje Prawo Budowlane, które nakłada ten obowiązek na właściciela lub zarządcę budynku. W gestii właściciela lub zarządcy jest zlecenie obowiązków związanych z konserwacją, a także z modernizacją dźwigów, jeśli zachodzi konieczność jej wykonania, odpowiedniej osobie, lub firmie świadczącej takie usługi i zatrudniającej osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Jak często należy dokonywać konserwacji i przeglądów dźwigów?

Zasadniczą kwestią dotyczącą bezpieczeństwa korzystania z dźwigów w budynkach, jest częstotliwość przeprowadzania przeglądów i prac konserwacyjnych. Bezpieczną eksploatację dźwigów zapewnia dokonywanie przeglądów konserwacyjnych co 30 dni, lub częściej, jeśli tak jest opisane w zaleceniach producenta dźwigu. Zapewnia to możliwość wykrycia usterek i nieprawidłowości, jeszcze zanim będą one stanowić zagrożenie dla jego użytkowników. W przypadku awarii konieczne może być wezwanie Pogotowia Dźwigowego Vento, które świadczy także usługi napraw serwisowych dźwigów. Oprócz przeglądów konserwatorskich i serwisowania dźwigów, obowiązkowe jest także dokonywanie przeglądów technicznych raz do roku, wraz z ich odebraniem przez pracownika Urzędu Dozoru Technicznego.