W myśl rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym w regularnych odstępach czasu. Sprawdź, jak często wykonywać przeglądy i które urządzenia podlegają temu obowiązkowi. 

Jaki sprzęt gaśniczy podlega obowiązkowym przeglądom?

Przeglądom technicznym podlegają wszystkie przenośne urządzenia gaśnicze montowane w samochodach, przechowywane w mieszkaniach oraz używane na terenie zakładów pracy. Do grupy gaśniczych sprzętów przenośnych zaliczamy:

  • stałe i półstale instalacje przeciwpożarowe,
  • urządzenia i oprzyrządowanie wchodzące w skład systemów sygnalizacji przeciwpożarowej,
  • dźwiękowe systemy ostrzegawcze

Oprócz tego okresowej kontroli podlegają urządzenia oddymiające i czujniki dymu, drzwi i bramy przeciwpożarowe, sterowniki oraz hydranty wraz z instalacją towarzyszącą.

Legalizacja gaśnic – jak często robić przeglądy sprzętu przeciwpożarowego?

Legalizacją sprzętu przeciwpożarowego to procedura opierająca się na sprawdzeniu, potwierdzeniu i zaświadczeniu dowodem legalizacji, że sprzęt jest sprawny i spełnia wymogi prawne. Gaśnice są poddawane przeglądowi stanu technicznego i w przypadku niesprawności dokonuje się ich naprawy lub wymiany. Według ogólnych wytycznych gaśnice powinny być legalizowane co roku a po okresie 5 lat remontowane bądź wymieniane na nowe. Przegląd urządzeń gaśniczych może być wykonany wyłącznie przez pracownika wyspecjalizowanego w legalizacjach i konserwacjach sprzętu przeciwpożarowego, np. w Firma Poż-Serwis Krzysztof Śrutwa.

Mimo że przepisy wymagają corocznej konserwacji i legalizacji gaśnic, większość producentów nakazuje częstsze kontrole – nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Niemal wszystkie rodzaje gaśnic muszą mieć wymieniany środek gaśniczy raz na 5 lat – nawet jeżeli nie zostały ani razu użyte przez ten okres. Przestrzeganie terminów to gwarancja niezawodnej pracy sprzętu i pewność, że w wypadku zagrożenia pożarowego interwencja będzie szybka i skuteczna.

Naprawa gaśnicy – najczęstsze usterki sprzętu gaśniczego

Podstawowy zespół czynności obejmuje następujące prace naprawcze gaśnicy: wymianę środka gaśniczego, wymianę uszczelek, próbę ciśnieniową zbiornika, próbę udarową oraz badania makroskopowe i tensometryczne. Powierzając prace sprawdzonej firmie można mieć pewność, że gaśnica posłuży przez długie lata w doskonałym stanie.