Podstawowym zadaniem fundamentów jest zapewnienie stabilności i trwałości powstającej konstrukcji. Bez względu na to czy wykonujemy tradycyjne fundamenty na ławach, czy też płytę fundamentową, musimy zadbać o równomierne osadzenie budynku i poprawne przeprowadzenie prac. Sprawdźmy, które materiały najlepiej sprawdzą się do budowy fundamentów.

Ławy i płyty fundamentowe – uniwersalne rozwiązanie

Ławy fundamentowane stosowane są pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz ścianami wewnętrznymi nośnymi. Na fundamencie oparte są słupy, schody oraz kominy.

Z kolei płyta fundamentowa, projektowana na indywidualne zamówienie,  uwzględnia zarówno konstrukcję budynku, jak i warunki gruntowe. Pomimo konieczności zatrudnienia specjalizującej się w tym ekipy coraz więcej klientów decyduje się na tę metodę budowy fundamentów.

Materiały na fundamenty

Podstawowymi materiałami pod budowę fundamentów są beton i zbrojenie; do ław wykorzystuje się beton klasy C12/15 lub C16/20, zaś do płyt – minimum C20/25. Wyższe klasy betonu są trudniejsze do otrzymania, dlatego trzeba zamówić je bezpośrednio u producenta; mieszanka na ławy może być przygotowana w betoniarce na budowie.

Zbrojenie – ekonomiczne metody

Pręty zbrojeniowe, przed zalaniem ich betonem, umieszcza się na podkładkach dystansowych. Ławy zbrojone są na całej długości prętami stalowymi układanymi górą i dołem, łączonymi pętlami z prętów.

W przypadku płyty fundamentowej stosuje się model zbrojenia krzyżowego układanego na górnej i dolnej części płyty. Korzystając z usług profesjonalnej firmy budowlanej, takiej jak usługowy zakład remontowo - budowlany Mirosław Świś, można obniżyć koszty budowy fundamentów. Specjaliści pomogą dobrać najtańsze i najkorzystniejsze rozwiązanie, np. gotowe stalowe siatki lub zbrojenie rozproszone zamiast prętów krzyżowych.

Ściany fundamentowe – materiały

Ściany fundamentowe są najczęściej murowane z bloczków betonowych stawianych na dowolnych bokach. Przed rozpoczęciem murowania ława fundamentowa powinna być zabezpieczona izolacją poziomą z folii płaskiej lub zgrzewalnej papy, aby mur nie nasiąkał wodą gruntową. Pierwsza warstwa bloczków układana jest na grubej warstwie zaprawy cementowej, która uzupełnia wszystkie spoiny w murze. Mur jest wyprowadzany ok. 40 cm powyżej gruntu.  

Betonowe ściany mogą mieć budowę monolityczną (zalecane przy dużych obciążeniach). Ich grubość jest wówczas równa szerokości ławy fundamentowej; są także zbrojone.