Pojazd poruszający się po drogach publicznych musi być w dobrym stanie technicznym. Przegląd stanu technicznego może być rozumiany jako regularne obowiązkowe badanie techniczne, przeprowadzane w Stacjach Kontroli Pojazdów, albo jako przegląd mający na celu obsługę serwisową i okresową kontrolę samochodu. Dowiedz się, czym różnią się te dwa pojęcia i poznaj ofertę Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Rumi.

Różnica między przeglądem technicznym samochodu a okresowym badaniem technicznym

Wielu kierowców myli te dwa pojęcia albo uważa, że są one jednym i tym samym. Tymczasem rola przeglądu technicznego i okresowych badań technicznych jest nieco inna. Warto wiedzieć, z czym trzeba się liczyć przy przeglądzie, a z czym przy badaniach. Przegląd techniczny to wizyta w warsztacie, która ma na celu obsługę serwisową, czyli wymianę zużytych części eksploatacyjnych i płynów, a także sprawdzenie, czy wszystkie elementy samochodu sprawnie działają i czy coś nie potrzebuje naprawy.

Okresowe badania techniczne natomiast są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów i bez ważnego badania technicznego pojazd nie może jeździć po drogach. Jeśli kierowca łamie tę zasadę, naraża się na konsekwencje przewidziane ustawą, takie jak odebranie dowodu rejestracyjnego i mandat. Celem ustawodawcy w tym wypadku jest zagwarantowanie, że pojazdy poruszające się po drogach nie stanowią zagrożenia ani dla pasażerów, ani dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas badań technicznych kontrolowane jest także wyposażenie samochodu, takie jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Terminy badań technicznych i przeglądów technicznych

O ile termin przeglądu technicznego nie jest odgórnie narzucony i najlepiej wykonywać go w autoryzowanym warsztacie samochodowym, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, co określoną ilość kilometrów, o tyle badanie techniczne nowego samochodu musi zostać wykonane przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji samochodu. Kolejne badania wymagane jest przed upływem dwóch lat od pierwszego, a każde następne nie więcej niż rok po poprzednim. Termin kolejnego obowiązkowego badania zawsze jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli ta data zostanie przekroczona, pojazd uznawany jest za niesprawny i nie może poruszać się po drogach.

Poznaj ofertę Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Rumi

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów w Rumi, funkcjonująca od 1974 roku, oferuje szeroki wachlarz usług związanych z obsługą i utrzymaniem pojazdów. Wśród nich znajdują się przeglądy okresowe i rejestracyjne, sprawdzenie auta przed zakupem oraz wymiana opon i serwis klimatyzacji. Ponadto, firma specjalizuje się w ustawianiu zbieżności i pełnej geometrii kół, sprawdzaniu amortyzatorów, przedniego zawieszenia, układu hamulcowego oraz toksyczności spalin. Klienci mogą również skorzystać z usługi wykonywania numeru nadwozia, numeru silnika oraz tabliczki i jej umieszczenia na pojazdach.