Nie da się ukryć, że woda jest niezastąpiona w wielu procesach przemysłowych. Niestety, nieraz zawiera ona związki, które potrafią zniszczyć kosztowną aparaturę bądź też obniżyć jakość finalnych wyrobów. Aby nadać wodzie pożądane parametry, podmioty z branży spożywczej, szklarskiej czy odzieżowej inwestują w stacje uzdatniające. W ich projektowaniu specjalizuje się firma Kombud, która od początku swego istnienia stawia za priorytet satysfakcję klientów.

W jaki sposób zadbać o jakość wody w zakładzie przemysłowym?

Woda odgrywa kluczową rolę w licznych sektorach przemysłowych. Ze względu na to, że w dużej mierze warunkuje końcową jakość oferowanych wyrobów, jej parametry muszą być znacznie lepsze od cieczy przeznaczonej do spożycia. Tymczasem woda procesowa, kotłowa bądź chłodnicza w dziesiątkach zakładów zawiera często nadmiar niepożądanych substancji, które to wytrącając się w formie osadu, mogą zmniejszyć wydajność instalacji, a nawet zniszczyć urządzenia. Tym samym zła jakość cieczy grozi w skrajnych przypadkach przestojami linii produkcyjnej, a co za tym idzie-stratami finansowymi.

Chcąc zredukować stężenie żelaza, manganu, wapnia, zbędnych minerałów czy zanieczyszczeń organicznych, warto zdecydować się na budowę w pełni zautomatyzowanej stacji uzdatniającej. Składa się na nią wiele zintegrowanych ze sobą urządzeń, które po niskich kosztach eksploatacyjnych kształtują skład chemiczny wody. Projektowanie stacji najlepiej powierzyć podmiotom o ugruntowanej pozycji rynkowej, do których należy przedsiębiorstwo Kombud prowadzone przez Rafała Marciniaka. Wykwalifikowana kadra firmy zawsze dobiera rozwiązania technologiczne na podstawie wnikliwej analizy indywidualnych potrzeb i wymagań interesantów, co gwarantuje efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu.

Korzyści z budowy przemysłowej stacji uzdatniającej

Lista zalet posiadania zrównoważonej stacji uzdatniającej jest naprawdę długa. Pozwala ona przede wszystkim na optymalizację procesów produkcyjnych, co ma olbrzymie znaczenie w sektorach, w których obowiązują restrykcyjne normy higieniczne oraz sanitarne.  Taki też stanowi, chociażby przemysł farmaceutyczny bądź spożywczy. Poprawa właściwości wody ogranicza ponadto wydatki związane z naprawą maszyn, przedłużając ich żywotność. Urządzenia bez kamienia czy groźnych osadów sprzyjają ciągłości pracy, zatem inwestycja w stację uzdatniające oddala widmo ryzykownych przestojów.

Co bierze się pod uwagę przy projektowaniu przemysłowej stacji uzdatniającej?

Projektując stację uzdatniania, uwzględnia się w pierwszej kolejności stan wyjściowy cieczy surowej lub wtórnej. W tym celu pobierana jest próbka płynu, która przechodzi kompleksowe badania pod kątem fizykochemicznym oraz biologicznym.  Na podstawie ich wyników można określić, z jakim problemem zmaga się dany zakład, co ułatwi dobór właściwej metody uzdatniania. System musi być ponadto dostosowany do specyfiki danej branży, wielkości powierzchni przedsiębiorstwa czy przewidywanej ilości zużycia wody. Olbrzymie znaczenie z ekonomicznego punktu widzenia ma też określenie pożądanej jakości cieczy. Nie warto bowiem inwestować w rozbudowane stacje uzdatniania, które będą dostarczać wodę o parametrach przekraczających wymagania zakładu.